Adli kimliklendirmede yaşa bağlı olarak yüz bölgesinde görülen morfololojik varyasyonların analizi
Analyses of age related morphological variations of facial region in forensic identification
  1. Tez No: 302074
  2. Yazar: ÖZGÜR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Adli Antropoloji kapsamında yürütülen Adli Yaşlandırma çalışmalarına referans oluşturması amacıyla yaşlanma karakteristiklerinin ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, söz konusu çalışma, İç Anadolu Bölgesinde yaşayan ve beş yaş grubu (20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69) içerisine dahil gönüllü 125 erkek birey üzerinde yapılmıştır. Yüz bölgesinde belirlenen yaşlanma karaktertistikleri seçilen bir referans foto-skala ölçeği ile 10 alan uzmanı tarafından ölçülmüştür.Değişkenler (yaşlanma bölgeleri) ve alt yığınlar (yaş grupları) için örneklem üzerinde uzmanlar tarafından yapılan ölçüm sonuçlarında yüksek derecede uyum/uyuşma olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, yaşlanma karakteristiklerine ait ortalama tahminler ile yaş grupları arasında ise yüksek oranda korelasyon olduğu gözlenmiştir.Bu çalışma neticesinde yaşlanma karakteristikerine ait elde edilen ortalama tahminler, ?Adli Yaşlandırma? alanında çalışan uzmanlar için bir referans kanaat skalası olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to establish aging charateristics as being a reference for the Forensic Aging studies in the context with Forensic Antropology. This study is implemented on 125 volunteer male individuals from five age groups (20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69) who live in Central Anatolia of Turkey. Aging characteristics is scaled by 10 field experts with the reference photoscale method.It is observed that there is a high degree agreement among scale results of experts for variants (aging fields) and sub-mass (age groups). In addition, it is also observed that there is a high degree correlation between averages of aging characteristics and age groups.Averages of aging characteristics which are achieved in the result of this study, may be used as a reference scale by experts working in the field of Forensic Aging.