Erken ve zamanında doğum yapan annelerin süt bileşimleri ile bebeklerin 0-12 ayda beslenme ve büyüme gelişmelerinin izlenmesi
  1. Tez No: 30212
  2. Yazar: A. TÜLAY BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABAHAT TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
BOLUM Vlfi ÖZET Araştırmaya Ankara İlinde SSK'na bağlı olarak çalışan Etlik Doğumevinde Haziran 1990 - Mart 1991 tarihleri arasındaki 9 aylık sürede erken doğum yapan 28, zamanında doğum yapan 15 anne ve bebekler alınmıştır. Erken ve zamanında doğan bebekler 1 yaşlarına kadar takip edilmişlerdir. Erken ve zamanında doğum yapan annelerin kolostrum, geçiş sütü ve tam sütlerinden analizler için örnek alınmıştır. Araştırmadan elde edilen verileri değerlendirmek için Khi-Kare, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, tekrarlanan ölçümlerde varyans analizi ve korelasyon yapılmıştır. Erken ve zamanında doğum yapan annelerin sosyo-demografik özellikleri, gebelik öyküleri, bebeklerini emzirmeye başlama zamanlan ve laktasyonun değişik evrelerindeki beslenmeleri yönünden iki grup arasında fark olmadığı saptanmıştır. Annelerden toplanan sütlerin analizi sonucunda; erken doğum yapan annelerin 100 mi kolostrumunda, ortalama 2.25 g. protein, 352.49 mg azot, 4.37 g. yağ ve 75.55 Kcal enerji, 100 mi tam sütlerinde ortalama 1.68 g protein, 263.62 mg azot, 4.44 gr yağ ve 76.26 Kcal enerji olduğu bulunmuştur. Zamanında doğum yapan annelerin 100 mi kolostrumunda ortalama 1.97 g. protein, 308.28 mg azot, 3.0 g. yağ ve 62.81 Kcal enerji, 100 mi tam sütlerinde ise ortalama 1.50 g. protein, 234.76 mg azot, 3.73 g. yağ ve 69.62 Kcal enerji vardır. Erken ve zamanında doğum yapan annelerin sütlerinin bileşimleri laktasyonun tüm evrelerinde farklıdır. Erken doğan bebeklerin 12. ayda ortalama ağırlıklarının 10.259 g., boylarının 71.3 cm, baş çevrelerinin 44.2 cm ve kol çevrelerinin 15.2 cm'e ulaştığı bulunmuştur. Zamanında doğan bebeklerin ise 12. ayda ortalama ağırlıklarının 11.333 g., boylarının 7&9 cm, baş çevrelerinin 46.2 cm ve kol çevrelerinin 15.6 cm olduğu saptanmıştır. Erken doğan bebeklerin büyüme ivme ve hızlan zamanında doğan bebeklerin büyüme ivme ve hızlarından fazla olduğu saptanmıştır. 101 T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULUBebeklerin yaşamlarının ilk aylarındaki büyümelerine anne sütü bileşiminin pozitif bir etkisi olmasına rağmen istatistiksel yönden anlamlı bulunamamıştır. Ancak erken doğan bebeklerin boy uzunluklarına annelerinin süt bileşimindeki protein ve azotun pozitif etkisi olduğu ve istatistiki yönden önemli olduğu bulunmuştur. 102
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was conducted in SSK affıated Etlik Obstetric and Gynecology Hospital in Ankara between June 1990-March 1991. Subjects were 28 pre-term and 15 full-term born infants and their mothers. Both groups of infants were followed up to their first birthdays samples of colostrum, transitional and mature milk were taken from both groups of mothers. Collected data were analyzed with chi-square test, student t-test, where apropriate, analysis of variance and correlation were used for repeated measurements No significant difference was detected between two groups of mothers with respect to socio- demographic characteristics, obstetric history, time when they first started to breast-feed, and their diet in different stages of lactation. Analysis of milk samples collected from mothers revealed: for morhers who gave pre-term births: an average of 2.25 g. protein, 352.49 mg. total nitrogen, 4.37 g. fat and 75.55 Kcal energy in 100 ml of colostrum, 1.68 g. protein 263.62 mg. total nitrogen, 4.44 fat and 76.26 Kcal energy in 100 mi of mature milk. For mothers who gave full-term births: 1.97 g. protein, 308.28 g. total nitrogen, 3.0 g. fat and 62.81 Kcal energy in 100 ml of colostrum, 1.50 g. protein, 234.76 mg. total nitrogen, 3.73 g. fat and 69.62 Kcal energy in 100 ml mature milk. The composition of milk samples taken from mothers who gave pre-term and full-term births are different in all stager of lactation. It was determined that pre-term infants reached an average of 10.259 g. of body weight, 71.3 cm of height, 44.2 cm. of head circumference and 15.2 cm. of mid-arm circumference in 12 months. Full-term infants reached an average of 11.333 g. of body weight, 73.9 cm. of height, 46.2 cm. of head circumference and 15.6 cm. of mid-arm circumference in 12 months. It was determined that the speed and velocity of growth of pre-term born infants were higher than the speed and velocity of growth of full- term infants. Even though the composition of breast-milk has a positive effect to the growth of neonates in the first month of life, this was not statisticially significant. The protein and nitrogen content of breast milk has a positive effect to the height of pre-term infants; and this was found to be statisticially significant. 103