Hukukumuzda icra suçları
Enforcemental crimes in domestic law
  1. Tez No: 368525
  2. Yazar: MEHMET GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Borç ilişkisi, insanların toplumda birbirleriyle kurdukları hukuki ilişkilerden bir tanesidir. Taraflar arasında kurulan bu ilişki, borçlu sıfatına sahip olan tarafın, edimini alacaklı sıfatına sahip olan tarafa karşı kendiliğinden ve zamanında yerine getirmesiyle sona erer. Borçlu, borç ilişkisinin konusunu oluşturan edimini kendiliğinden ve zamanında yerine getirmezse alacaklıya devletin icra organları vasıtasıyla alacağına kavuşma imkânı tanınmıştır. Alacağını elde edemeyen alacaklı icra organına müracaat eder. İcra organı da İcra ve İflas Kanunu'nda düzenlenen cebri icraya ilişkin hükümleri uygulamaya başlar. Bu hükümler uygulanırken hem alacaklının alacağına kavuşması hem de borçlunun malvarlığı ve şahıs varlığı açısından olabildiğince az zarar görmesi gözetilir. Buna karşılık borçlu hakkında başlatılan icra takibi işlemlerinin daha etkin ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesi ve borçlunun kötü niyetli bazı davranışlarına karşı alacaklının korunabilmesi için İcra ve İflas Kanununda borçluya ve üçüncü kişilere bir takım yükümlülükler yüklenmiştir. Borçlunun veya üçüncü kişilerin kendilerine yüklenen bu yükümlülükleri ihlal etmeleri halinde, ihlalin şekli ve türüne göre İcra ve İflas Kanununda çeşitli cezalar öngörülmüştür. Cebri icra hukukunun özelliklerinden kaynaklanan ve cezaya bağlanan fiiller doktrin ve uygulamada“icra suçları”şeklinde adlandırılmaktadır. Biz de çalışmamızda İcra ve İflas Kanunu'muzun 16. Babının özel olarak düzenlenen ve cezai yaptırıma bağlanan fiilleri“Hukukumuzda İcra Suçları”adı altında ele alacağız.
Özet (Çeviri)
Legal relationship between debtor and creditor is one of those legal links that is created by people among each other in society. Debtor-creditor relationship which is established between two side of relevant contract is ended when debtor pays due amount at due time to creditor willingly. If debtor does not pay due amount at due time willingly, creditor is entitled to seek state protection for his credit via state's enforcemental bodies. Creditor, who is not paid due amount has the right to apply to enforcemental body which initiates relevant procedure after said application for compulsory enforcement for overdue payment has been lodged, invoking relevant statutory rules prescribed by Enforcement and Bankruptcy Law. There are two main objectives in this process which are on the one hand creditor must be satisfied by receiving due amount, on the other, not to cause harm to debtor more than necessary in terms of both property and individual rights. Beside this, in order to protect creditor against debtor's ill intentional behaviors or actions and in the name of carrying out relevant process which is initiated against debtor efficiently and speedily, Enforcement and Bankruptcy Law puts certain obligations on the shoulder of debtor and third persons. If debtor or third party violates said obligations, they may be subjected to punishments according to Enforcement and Bankruptcy Law's relevant articles and nature and manner of violation are taken into consideration. Crimes which are defined and regulated by compulsory enforcement law, stem form the particularities of executional law named as“crimes against compulsory enforcement”in practice and doctrine. In accordance with this logic, in this study, we will analyze act and actions which are criminalized and regulated particularly under the Enforcement and Bankruptcy Law Section 16th. and penalized with punitive sanctions, under the heading of“Enforcemental Crimes in Domestic Law”