Beden kitle indeksi ile hematolojik parametreler arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 30214
  2. Yazar: M. GÜL KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET BKI ile hematolojik parametreler arasındaki ilişkiyi saptamak amacı ile planlanan bu araştırma doğurganlık dönemindeki 120 sağlıklı kadın üzerinde yapılmıştır. Bireyler BKI'lerine göre 30 olarak 30'ar kişilik gruplara ayrılmıştır. Bireylerden 3 günlük besin tüketimleri, 3 günlük fiziksel aktiviteleri karşılığında harcadıkları enerji değerleri hesaplanmıştır. Kişisel bilgiler, antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel kalça oranı ölçümleri) yapılmıştır. Alınan kan örnekleri ile Hb, Hct, serum demir, serum demir bağlama kapasitesi total lipit, total kolesterol, VLDL, HDL, LDL-Kolesterol açlık kan şekeri bakılarak, kan basınçları da ölçülmüştür. Eğitim durumu düştükçe BKI'nin arttığı gözlemlenmiştir. BKI>30 olan bireylerin büyük çoğunluğu ev hanımı olarak saptanmıştır. Yaş ile BKI'nin yükseldiği bulunmuştur. BKI>30 olan bireylerin öğün sayıları genellikle 2 öğün bulunmuştur. Hayvansal kaynaklı protein tüketimi BKI yükseldikçe artmaktadır. A,C,Bi2 vitaminleri ve Folik asit tüm gruplarda yeterli düzeylerde tüketilmektedir. 54BKI ile total lipid, kolesterol, trigliserit, LDL, VLDL-kolesterol,açlık kan şekeri, serum demir ve transferin satürasyonu artarken, HDL-kolesterol ve serum demir bağlama kapasitesi azalmaktadır. Kan basınçları ise BKI ile doğru orantılı artış göstermektedir. BKI yükseldikçe günlük ortalama enerji alımı ve harcaması arasındaki fark giderek pozitif yönde artmaktadır. Bireylerin hemen tamamı hafif aktiviteye sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this research is to find out the relationship between Body Mass Index (BMI) and hematological parameters on 120 healthy women ages 15-45 years old. Subjects were divided in four groups according to their BMI's (30). Food consumption and energy expenditure were calculated for three days. Individual characteristics, anthropometric parameters (height, weight, BMI, waist-hip ratio) Hb, Hct, serum iron, serum iron binding capasity, total lipid, total cholesterol, VLDL, HDL, LDL cholesterol, fasting blood sugar and blood pressures are measured. As BMI increased, educationol level of subjects decreased. Most of subjects whose BMI over 30, were house-wives and they were eating two meals a day. BMI increased by age. It has been observed that, As BMI increased, animal sources protein consumption decreased. Vitamin A, C, B-| 2 and folic acid consumption were at normal levels comparing with RDA in all groups. Total lipid, cholesterol, trigliserid, LDL, VLDL-Cholesterol, fasting blood sugar, serum iron and saturation of transferrin showed rise with BMI, as 56HDL- cholesterol and serum iron binding capacity decreased. Blood pressure and BMI, both rised together and showed positive ratio. The difference between energy consumption and energy expenditure increased with the increase in BMI. All subjects were in light activityies.