Anadili ve yabancı dil derslerine yönelik tutumun akademik başarıya etkisi
The effect of attitudes towards mother tongue and foreign language courses on academic achievement
  1. Tez No: 302168
  2. Yazar: SEMİN KAZAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim 8. ve 9. sınıf öğrencilerinin İngilizce ve Türkçe derslerine yönelik tutumlarının akademik başarılarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumları ile akademik başarıları arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ancak Türkçe dersine yönelik tutum ile akademik başarı arasında bir ilişki saptanmamıştır. İngilizce başarı notu ile Türkçe başarı notu arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu bulguya dayalı olarak dil başarılarının birbiriyle ilişkili olduğu söylenebilir.Araştırmanın örneklemini, Ankara ilinde bulunan 6 ortaöğretim kurumunun 8 ve 9. sınıfında öğrenim gören 844 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ve Demirel (2005) tarafından geliştirilen Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 11.0 bilgisayar paket programında çözümlenmiş ve frekans, yüzde, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi gibi teknikler kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, öğrencilerin İngilizce ve Türkçe dersine yönelik tutumlarıyla cinsiyet değişkeni arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Buna göre, erkek öğrencilerin İngilizce dersine yönelik tutumlarının kız öğrencilerden daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Ancak Türkçe dersinde tam tersi bir durum söz konusudur. Buna göre, kız öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarının erkek öğrencilerden daha olumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of eight and ninenth graders? attitudes towards English and Turkish courses on their academic achievement in English and Turkish courses has been examined. According to the findings of the study it has been found that there is a significant relation between students? attitudes towards English course and academic achievement. However, in Turkish course no relationship has been emerged between attitudes and the academic achievement. It has been found that there is a significant relationsip between the students? English and Turkish grades. In the light of this finding it is possible to put forward that language achievements are correlated.The sample of the study was composed of 844, 8th and 9th graders of 6 different school populations in Ankara. As a data gathering instrument , `The Scale of Attitudes Towards English Course?, which has been developed by the researcher herself was used. In addition the students? attitudes towards Turkish course and its influence on their achievement in Turkish course has been examined through `The Scale of Attitudes Towards Turkish Lesson? which was developed by Demirel (2005). The data were analyzed through the SPSS 11.0 statistical package programme and frequency, percentage, standart variation, t-test, one-way variance analysis were used.As a result of the study, significant differences were found between the students? attitudes and gender varible. The results of the study indicates that, male students demonstrated more positive attitudes towards English course. However, in the case of Turkish course the situation is vice versa. That is; female students demonstrated more positive attitudes than the male students in Turkish course.