EFL teachers' attitudes towards online learning and teaching practices during COVID-19 pandemic outbreak in Turkey
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin Türkiye'deki COVID-19 salgını süresince çevrimiçi öğretime karşı tutumları ve öğretim pratikleri
- Tez No: 697142
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma, Türkiye'deki Covid-19 salgını sırasında yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretime karşı tutumlarına ve öğretim pratiklerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Yabancı dil olarak İngilizce derslerinde Zoom, Google Meet ve Adobe Connect gibi dijital platformların kullanımıyla yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin pratikleri hakkında derinlemesine bilgi edinmek için, ana nitel araştırma araçları olarak derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler ve çevrimiçi derslerin gözlemleri kullanıldı. Veri toplama ve analiz, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretim deneyimlerini araştırmak için 2020-2021 akademik yılının güz göneminde niteliksel olarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, çevrimiçi yabancı dil olarak İngilizce derslerini uygulamaya yönelik yapıcı bir tutum sergileyen öğretmenlerin, pandemi salgını süresince öğrencilerin öğrenme süreçlerine önemli katkıları olduğunu göstermektedir ve görüşmelerin sonuçları yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretimi deneyimleme eğiliminde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to shed light on EFL teachers' attitudes towards online learning and teaching practices during Covid-19 pandemic outbreak in Turkey. To gain in-depth insights into EFL teachers' practices with the use of digital platforms such as Zoom, Google Meet, and Adobe Connect in EFL lessons, in-depth semi-structured interviews and online classroom observations were utilized as the primary qualitative research instruments. The data was qualitatively collected and analyzed during the fall semester of the academic year of 2020-2021 to investigate the EFL teachers' experiences of online teaching. The results indicate that the teachers who have constructive attitude towards implementing online EFL lessons have considerable contribution on students' learning process during pandemic outbreak, and the results of interviews demonstrate that EFL teachers are inclined to experience online teaching.