M.Ö. II bin Anadolu Kıbrıs ilişkileri
Anatolian-Cyprus relations in the 2nd millennium B. C.
- Tez No: 302178
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ KULAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
?M.Ö. 2. Binde Anadolu ? Kıbrıs İlişkileri? konulu bu çalışmada, yazılı belgeler ve arkeolojik buluntular yardımıyla, iki bölge arasındaki ilişkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.Kıbrıs üretimi ?white slip? ve ?base-ring? kapları, Anadolu'da pek çok yerleşim yerinde, özellikle Troya'da bulunmuştur.Anadolu'da ?Kuzeybatı Anadolu Gri Seramiği? olarak adlandırılan seramik mataralar ve küçük objeler, Kıbrıs'taki yerleşim yerlerinde ele geçirilmiştir.Yazılı belgeler incelendiğinde; Anadolu gibi her ülkenin, her dönemde Kıbrıs'ı ele geçirme çabalarını görmekteyiz. Çünkü Kıbrıs deniz ticareti için önemli bir konumdadır. Ayrıca bu belgelerden, Hititlerin adaya olan ilgisi ve kimi zaman adaya sürgüne gönderilenler hakkında bilgi alabilmekteyiz.Kısaca, Kıbrıs her dönemde, konumu nedeniyle önemini korumuş ve deniz ticareti ile diğer devletlerle ilişki kurmuştur.
Özet (Çeviri)
With my study entitled ?Anatolian-Cyprus Relations in the 2nd Millennium B.C.?, the connections between the two regions are examined with the help of written documents and archaeological finds.?White slip? and ?base-ring? vessels, which are produced in Cyprus, are discovered at many settlements in Anatolia, especially at Troy.The Anatolian ceramic called as ?North-Western Anatolian Grey Ceramic?, pilgrim flasks, and small objects are found at settlements in Cyprus.When the written documents are studied, we see the efforts of each nation as well as Anatolia in every period to conquer Cyprus, since Cyprus has an important situation for sea trade.We can also receive information from these documents about the interest of the Hittites to the island and about the people sometimes exiled to the island.Briefly, Cyprus maintained its importance during every age due to its location and established relations with other states through sea trade.