Vergi idaresinin takdir yetkisinin saptanması
Determining the discreationary power of tax administration
  1. Tez No: 302188
  2. Yazar: OYTUN CANYAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Vergi idaresinin takdir yetkisinin saptanması başlıklı çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde idarenin takdir yetkisi kavramı normlar hiyerarşisi teorisi bakımından incelenmiştir. Bölümde öncelikle takdir yetkisine atfedilen özellikler saptanmaya çalışılmıştır. Ardından saptanan bu özellikler normlar hiyerarşisi teorisi bakımından irdelenmiştir.Vergi normlarında idarenin takdir yetkisinin saptanmasını konu edinen ikinci bölümdeyse, ilk olarak takdir yetkisinin saptanması bakımından kilit öneme sahip bağımlı bağımsız norm ayrımı incelenmiştir. Bu ayrım içerisinde özellikle hipotetik/koşullu-kategorik norm alt ayrımları üzerinde durulmuştur. Daha sonra takdir yetkisinin idari işlemin hangi unsurunda olduğu sorunu analiz edilmiştir. Bu bağlamda idarenin takdir yetkisi ve değerlendirme yetkisinin farkı ortaya konulmuştur. Bu bölüme kadar yapılan tespitlerin yardımıyla idarenin takdir yetkisini saptamaya yönelik ölçütlerin eleştirisi yapılmış ve yeni bir ölçüt önerisinde bulunulmuştur. Son olarak, varılan sonuçlar vergi normu örnekleri üzerinden sergilenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study named as ?Determining the Discreationary Power of Tax Administration? consists of two parts. Within the context of the first part, concept of discreationary power of administration has been analysed in pursuant to the theory of hierarchy of norms. In this part, it has mainly been aimed to ascertain the main characteristics attributed to discreationary power. After that, these characteristics have been scrutinized from the perspective of hierarchy of norms.In the second part named as ?Determining Tax Administration?s Discreationary Power in Tax Norms?, firstly, the distinction between dependent and independent norms which has a key role in determining the discreationary power has been analysed. Within the concept of this distinction, the sub-distinctions between hypothetic/conditional-categorised norm have specifically been discussed. In pursuit of this discussion, it has been set forth that which element of the administrative act the discreationary power deals with. In this regard, the differece between the discreationary power and appreciation power has been established. By means of the determinations set forth until this part, the criteria brought for determining the discretiory power have been criticized and a new criterion has been proposed. Finally, the conclusions have been presented by examples from tax norms.