Roma Hukuku ve çağdaş Türk Hukukunda hâkimlerin hukuki sorumluluğu
Roma Law and legal responsibility of judges contemporary Turkish Law
  1. Tez No: 302189
  2. Yazar: İBRAHİM TOKALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NADİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Roma Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Modern hukuk sistemlerinin temeli olarak kabul edilen Roma hukukundan çağımıza kadar yargı erkinin temel öğesi olan hâkimlerin, haksızlığa uğradığını düşünenlerin hak aramaları ve buna karşılık kişilerin kendisine yöneltilen suçlamalar konusunda bağımsız ve tarafsız bir mahkemede hakkaniyete uygun yani adil bir şekilde yargılanmak istemleri karşısında hukuki sorumluluklarının bulunup bulunmadığı irdelenmiştir.Hâkimlerin hukuki sorumluluğunun Roma ve Türk hukukundaki seyri, hâkimlerin yargısal faaliyetleri sırasında uyuşmazlığın taraflarına verdikleri zararlandırıcı eylemleri nedeniyle sorumlulukları kabul edilmiş ise bu sorumluluğun esas ve yöntemlerinin nelerden ibaret olacağı ve hem Roma hukukunda hem de çağdaş hukukumuzda hâkimlerin bu eylemlerinin sorumluluğunun devlete mi ait olduğu yoksa şahsi bir sorumluluk mu olduğu konusu ile hâkimlerin kusurlu eylemlerinde kusurun tanımı ve kapsamı incelenmiş ve esasen kanun koyucular tarafından düzenlenen kurallar gereği gibi uygulanmaz ve hukuk kurallarına aykırı davranışlar denetlenmezse, hukukun adilliği ve güvenilirliğinin sorgulanacağının Romalılardan başlayarak tüm hukuk sistemlerinde benimsenmiş olduğu ve Roma hukukunda da farklı şekilde olsa bile hukuk sistemimizde olduğu gibi hâkimlerin hukuki sorumluluklarının kabul edildiği ortaya konulmuştur.Hâkimlerin yargısal faaliyetleri içerisindeki bu sorumluluklarının incelenmesinde öncelikle hâkim kavramı üzerinde durulmuş ve Roma usûl hukukunda, yargılama sistemlerinin ve buna paralel uyuşmalıkları çözecek hâkimlerin de dönemlere göre ciddi değişiklikler geçirdiği belirlenerek her iki sistemde de kararların denetim mekanizmalarından olan yüksek yargı ve bu sistemde görev alan hâkimlerinin de sorumluluk sistemindeki yerleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adopted as the basis for modern legal systems, Roman law is the basic element of our age may be held concerning the jurisdiction of judges, calls, and the corresponding rights of people who think that injustice had been in charge against him independent and impartial court of law that is equitable claims against the legal responsibilities of a fair trial examined whether there are .The course of Roman and Turkish law of civil liability of judges, judicial activities of judges during the responsibilities of the parties to the dispute because of the actions they agreed zararlandırıcı the principles and methods of this responsibility and what would be composed of both the Roman law, as well as responsibility for the actions of the state of contemporary judges do not have to belong to an individual Is responsibility for the definition and scope of the defect with the judges' actions were investigated and essentially flawed legislators will be organized by the rules and laws contrary to the behavior is not controlled properly, all the legal systems of law, fairness and reliability of the starting from the Romans and the Roman Law was adopted in a different way, even if legal responsibilities of judges in our system is accepted as law is brought up.The concept of judicial activities of judges in the judges focused on the investigation of the responsibilities and procedures Roman law, judicial systems and in parallel to the judges to solve uyuşmalıkları determined by the period spent in serious changes in both systems, the control mechanisms of the decisions of the judges of high court and the responsibility involved in this system was determined locations.