İş sözleşmesinin feshinde son çare (ultima ratio) ilkesi
The principle of ultima ratio in the termination of labour contract
  1. Tez No: 302199
  2. Yazar: PINAR TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARPER SÜZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Konusunu iş sözleşmelerinin feshinde gözetilmesi gereken son çare (ultima ratio) ilkesinin oluşturduğu bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde iş güvencesi sistemi incelenmiş, iş güvencesi sisteminin temelini oluşturan feshin geçerli sebebe dayandırılması olgusu ve geçerli fesih nedenleri karşılaştırmalı hukuktan da faydalanarak belirlenmiştir.İkinci bölümde son çare (ultima ratio) ilkesinin kuramsal temeli ve ölçülülük ilkesi ile ultima ratio ilişkisi ortaya konmuş, ölçülülük ilkesinin alt ilkeleri olan elverişlilik, gereklilik ve orantılılık ilkelerinin yargısal denetimdeki fonksiyonları üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde son çare (ultima ratio) ilkesinin uygulanması ve bu anlamda iş sözleşmesi feshine seçenek olabilecek önlemler her geçerli fesih nedeni kapsamında ayrıntılı olarak değerlendirilmiş ve haklı nedenle fesihte ultima ratio uygulamasının esasları değerlendirilmiştir.Dördüncü bölümde, genel anlamda iş sözleşmesi feshi usulü tanımlanarak, fesih usulüne aykırılık ve ultima ratio ilkesi gözetilmeksizin yapılan fesihlerin sonucu olan geçersizlik yaptırımının sonuçları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation on the principle of ultima ratio in labour contracts consists of four parts.The first part examines the labour security system, and studies, though a comparative law analysis, the concept of valid termination constituting the basis of the labour security system and the reasons for valid termination.The second part establishes the theoretical foundation of the principle of ultima ratio, sets forth the relationship between the principle of proportionality and ultima ratio, and elaborates on the sub-principles of proportionality, which are eligibility, necessity and proportionality in the narrow sense, on the functions of judicial review.The third part elaborates on the implementation of the principle of ultima ratio and the measures that can be an alternative to the termination of the labour contract within the scope of each valid reason for termination; the essentials of the implementation of the principle of ultima ratio are evaluated.The forth part defines, in general terms, the procedures for the termination of the labour contract, and identifies the consequences of the sanction imposed for lack of valid reason as a result of termination in breach of the principle of ultima ratio and contrary to the termination procedures.