Türk İş Hukukunda değişiklik feshi
Alteration termination of Turkish Labor Law
- Tez No: 279484
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türk İş Hukukunda değişiklik feshi, 22.05.2003 tarihinde kabul edilerek aynı tarihte yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 22.maddesinde çalışma şartlarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi adı altında düzenlenmiştir. Değişiklik feshini belli bir usule bağlayan madde hükmünde, hangi hallerde değişiklik feshine başvurulabileceği ve bu yola başvurmak isteyen işverenin uyması gereken prosedür yer almaktadır. Anılan madde ile Türk Hukukunda değişiklik feshinin hangi haller ve hangi şartlar altında gerçekleştirileceği düzenlenmiş buna karşılık, kavramsal bir tanım verilmemiştir. Türk Hukukundaki düzenlemeler göz önüne alındığımızda değişiklik feshi kavramını, işçinin işverenin çalışma şartlarındaki değişiklik önerisini kabul etmemesi halinde geçerli nedenin bulunduğunu bildirerek başvurabileceği bir fesih türü olarak tanımlamamız mümkündür. Değişiklik feshi kavramının unsurları ve hukuki mahiyetinin yanı sıra geçerli neden denetimi ve feshin başka alternatifinin olup olmadığını denetleyen son çare denetimi önem arz etmektedir. İşverene çalışma şartlarında değişiklik yapabilmesi için sözleşmenin kurulması aşamasında kendisine verilen yetkiyi ifade eden değişiklik kayıtları ve bu kayıtların geçerliliği ve denetimi de değişiklik feshi açısından önemli hususlardır.
Özet (Çeviri)
The alteratıon termination in Turkısh Law is regulated under article 22 labor law dated 22.05.2003 and numbered 4857 with topic alteratıon condıtıon of labor and terminatıon of labor contract. This provısıon setting a specıfic procedure for alteration terminatıon, states also the cases which can be apply and the procedure that should be followed by the employer to alterate condıtıons of labor. Though, alteratıon terminatıon is laid down Turkısh legislatıon with respect to condıtıons of alteration terminatıon a conceptual definatıon hasn?t been provıded. Regarded Turkısh legislatıon on the topic alteratıon terminatıon can be defined as the way of terminatıon applied from employer with explaın valid reason when worker rejects the alteratıon in condıtıons of labor. Besides the elements and legal character of alteratıon terminatıon, the control of valid reason and the prınciple of ultıma ratıo are important to this concept. Registration of alteratıon which gives authorıty to employer to change some condition of labor in the phase of foundatıon of contract and control of these registratıons validities are essentıal to alteratıon terminatıon