Sporun itibarsızlaştırılması kapsamında sporcu sözleşmelerinin kulüp tarafından haklı nedenle feshi
Termination of the sportsperson contracts with just cause by sports clubs within the scope of sport disreputation
- Tez No: 752990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALARA EFSUN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sporun günümüzde sadece bir faaliyet olarak değil aynı zamanda büyük bir sektör olarak da varlığını sürdürmeye devam etmesi, sporcular ile kulüpler arasındaki hukuki ilişkilerin de önem kazanmasına neden olmaktadır. Özellikle profesyonel sporcular ile kulüpler arasında akdedilen sporcu sözleşmelerinin detaylı olarak düzenlenmesi, sporcu ile kulüp arasında yaşanabilecek olası ihtilafların çözüme kavuşturulması noktasında kilit bir role sahiptir. İşveren konumunda olan kulüpler ile işçi konumunda yer alan sporcular arasında yapılan sözleşmelerde, sporcuların kulüplerinin talimatlarına uyma yükümlülükleri vurgulanmaktadır. Sporcuların bu yükümlülükleri kapsamında, kulüplerinin, kendilerinin veya iştigal ettikleri sporun itibarını zedeleyen veya zedeleyebilecek uygunsuz davranışlardan da kaçınma zorunlulukları bulunmaktadır. Sporcuların olumsuz davranışlarıyla sporu itibarsızlaştırmaları halinde sözleşmelerinin feshedilmesi de dahil olmak üzere farklı türden yaptırımlarla karşılaştıkları bilinmektedir. Bu çalışmada sporu itibarsızlaştıran sporcuların sözleşmelerinin, Türk hukuku ve spor hukuku kapsamında, kulüpleri tarafından haklı nedenle derhal feshedilme ihtimali üzerinde durulacaktır. Spor hukuku kapsamında özellikle CAS içtihadı ve Türk hukuku kapsamında ise TBK hükümleri bu çalışmamızda bize yol gösterecektir. Spor hukukuna ilişkin uygulamalarda özellikle CAS ve FIFA tarafından verilen kararlarda sözleşme feshinin ultima ratio olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulanarak, fesihten önce daha uygun tedbirlerin alınmasının ve feshin son çare olarak uygulanmasının gerektiği belirtilmektedir. TBK uyarınca ise kanımızca sporcu ile kulüp arasında imzalanan sözleşmelerde, derhal haklı nedenle fesih sebeplerine detaylı olarak yer verilmişse, kulübün hizmet sözleşmesini derhal feshetme imkanı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that sports continue to exist not only as activity but also as a large sector makes the legal relations between athletes and clubs ever more important. The detailed arrangement of the athlete contracts concluded between professional athletes and clubs plays a key role in resolving possible conflicts that may arise between athletes and clubs. In the contracts made between clubs as employers and athletes as workers, the obligations of the athletes to comply with the instructions of their clubs are emphasized. Within the scope of these obligations, it is mandatory for athletes to avoid inappropriate behaviors that damage or may damage the reputation of their clubs, themselves or the sport they are engaged in. When athletes disrepute the sport with negative behaviors, they could face different types of sanctions including the termination of their contracts. In this study, it is emphasized that the possibility of contracts of athletes who disrepute the sport can be terminated immediately by their clubs for just cause under Turkish law and sports law. Within the scope of sports law, especially CAS jurisprudence; and within the scope of Turkish law, the provisions of the Turkish Code of Obligations will guide us. It is emphasized that the termination of the contract should be considered as the ultima ratio under the sports law as it pertains to practice; this has been the case especially in the decisions taken by CAS and FIFA; and the paper states that more suitable measures should be taken before a termination; and a termination should be applied as a last resort. In our opinion, under the Turkish Code of Obligations, if an agreement between an athlete and a club includes the detailed reasons for an immediate termination with just cause, the club would be entitled to terminate the service agreement immediately.