Yeni arkeolojik ve epigrafik veriler ışığında Karia bölgesi tarihi coğrafyası
Historical geography of Caria under the light of new archaeological and epigraphic data
- Tez No: 302208
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT İDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yeni Arkeolojik ve Epigrafik Veriler Işığında Karia Bölgesi Tarihi Coğrafyası isimli yüksek lisans tez çalışmamda Anadolu'nun güneybatı bölgesinde yer alan Karia bölgesinin tarihi coğrafyasını Türkiye'de sistemli arkeolojik kazıların başladığı Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluşundan sonra kazılarla ortaya çıkarılan yeni arkeolojik buluntuların, bu döneme kadar sadece antik kaynaklar ve gezginlerden elde edilmiş olan bilgilerle karşılaştırması yapılarak yeniden yazılması ve güncelleştirilme çalışmaları yapılmıştır.Çok geniş kapsamlı bir konu olan ve Anadolu'da özellikle tarihi dönemlerin başladığı Asur Ticaret Kolonileri Çağı'ndan yazının yaygın olarak kullanılmaya başladığı Hellen Arkaik Çağına kadar geçen sürede yer alan zaman dilimindeki dönemsel boşlukların tarihini öğrenebilmek için arkeolojik veriler ile epigrafik verilerin karşılaştırılarak tarihsel sonuçların üretilebilmesi önem taşımaktadır.Klasik ve Hellenistik Dönemler ile Roma İmparatorluk Dönemi Anadolusunda Karia bölgesi tarihi coğrafyası hakkında yazılmış olan fakat dağınık kaynaklarda yer alan veriler bir araya toplanarak Karia bölgesine ilişkin genel bir tarihi coğrafya yazılmaya çalışılmıştır.Tez çalışmamda Karia Bölgesinde yer alan önemli kentlerin özel tarihi coğrafyalarına yer verilmiş, bununla birlikte Karia bölgesinde saptanmış yerleşim isimlerinin listesi de tezin sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In my MA thesis titled Historical Geography of Caria Under the Light of New Archaeological and Epigraphic Data, it is tried to rewrite and update the historical geography of Caria Region taking place in Southwest Anatolia by comparing new archaeological finds that are brought to light through systematic excavations, which were commenced in Turkey after the foundation of the Turkish Republic, with the information obtained up to that period only from ancient sources and travellers.Being a wide-ranging issue, production of historic results by comparing archaeological data with the epigraphic data is of vital importance for understanding the date of the periodic hiatus that takes place on the period between the Assyrian Trade Colonies when historical periods began especially in Anatolia and Hellenic Archaic Period when writing began to be widely used.A general historical geography related to Caria is related to be written by gathering the data in the scattered sources on the historical geography of Caria in the Classical and Hellenistic Periods as well as the Roman Empire Period.In my thesis, specific historical geography of the important cities in Caria takes place. In the meantime, the list of the names of the settlements localized in Caria is also added to the end of the thesis.