Elektrik piyasasındaki lisansların hukuki rejimi
Legal rejime of electricity licenses
- Tez No: 302209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma ile elektrik sektörüne yeni düzenlemeler getiren 4628 sayılı Yasanın temeli olan lisansların hukuki rejimi incelenmeye çalışılmıştır. Öncelikle birinci bölümde elektrik hizmetinin kamu hizmeti niteliği tartışılmış, kamu hizmeti kavramının tanımı (öğretide ve yargı kararlarında) yapılmaya çalışılmış ve kamu hizmetinin görülüş usulleri incelenmiştir. İkinci bölümde 4628 sayılı Yasaya kadar elektrik sektörünün tarihi ele alınmış, sonrasında da 4628 sayılı Kanuna neden ihtiyaç duyulduğundan ve 4628 sayılı Kanun döneminden bahsedilmiştir. En son bölüm olan üçüncü bölümde ise günümüzde 4628 sayılı Yasa ile getirilen sistemde lisans kavramı ne anlam ifade etmektedir, lisansların hükümleri nelerdir, lisans başvurularının incelenme ve değerlendirilmesi nasıl olur, lisansların yürürlüğe girişleri, tadili, sona ermesi ve iptali ilgili mevzuatta nasıl düzenlemeler yer almaktadır sorularına cevap aranmıştır. En son olarak da lisans türleri incelenmiş, lisans türleri ile ilgili tanımlamalar ve hangi lisansla hangi faaliyetin gösterilebileceği ile ilgili açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the legal regime of licenses, which are the basic of the Law No. 4628 bringing new arrangements to the electricity sector, have been tried to be examined. In the first part of the study, the public service attribute of electric service has been discussed and the concept of public service (in discipline and court decisions) has been tried to be defined and the public service procedures have been analyzed. In the second section, the electricity sector?s history until the Law No.4628 has been dealt, and then why the Law No. 4628 was needed, Law No. 4628 and its period have been mentioned. In the third section which is the last one, the answers to questions have been sought, such as what the license concept means today in the system which has been brought with the No. 4628 Act, how the examinations and evaluations of the applications become, what kinds of arrangements take place in the law related with the amendment, the ending, cancellation and the coming into effect of licenses. Finally, the license types have been examined, definitions about the license types and the explanations about which licenses are used for particular activities have been explained.