Kur'an'da mağfiret
Forgiveness in the Qur'an
  1. Tez No: 429826
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZÜÇALİŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Konusu“Kur'ân'da Mağfiret”olan çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında uluhiyyet ve rububiyyet anlayışlarını, bu anlayış ve inançların mağfiret ile olan ilişkilerini inceledik. Uluhiyyet ve rububiyyet anlayışlarının başta Kur'ân'ın nazil olduğu ortam olan Mekke ve Medine'de, ayrıca civar bölgelerdeki müşrikler ile semavi dinler Yahudilik ve Hristiyanlık olmak üzere İslam'ın dışındaki inanç sistemlerinde nasıl olduğunu inceledikten sonra Kur'ân'daki rububiyyet ve uluhiyyet anlayışını ortaya koymaya çalıştık. Uluhiyyet ve Rububiyyet kavramlarını inceledikten sonra bunun mağfiretle olan ilgilerini izah etmeye çalıştık. Birinci Bölümde, Mekki surelerde mağfiret meselesini ele aldık. Bu bölümde mağfirete nail olabilmenin şartları, peygamberler hakkında söz konusu olan Allah'ın mağfireti ele aldığımız meselelerdendir. Yine Allah'tan mağfiret dilemek anlamını ifade eden İstiğfârı bu bölümde izah etmeye çalıştık. Mağfiret kelimesinin Kur'ân'da fiil olarak varid oluşunun gösterdiği hususiyetler, Esmayi Hüsna'dan biri olarak mağfiret, mağfiretle ilgili kavramlarla, mukabil kavramlar ele aldığımız meselelerdendir. İkinci Bölümde, Medeni surelerdeki ayetlerde mağfiretle ilgili meseleleri ele aldık. Bu çerçevede Mekki surelerden ayrı olarak öne çıkan belli başlı konuları tespit ettik. Allah'ın kimleri mağfiret edeceği, kimleri mağfiret etmeyeceği konularını izah etmeye çalıştık. Anahtar Kelimler Ulûhiyet, Rubûbiyyet, Mağfiret, Günah, Tevbe
Özet (Çeviri)
Our study which is the concept of it“Forgiveness in the Qur'an”consists of an introduction and two sections. We have examined in the introduction understanding of divinity and the lordship (rububiyyet) and the relationships between this understandings and faiths with the concept of the forgiveness. After we have examined how it is and how it is perceived the understanding of divinity and the lordship (rububiyyet) in the Mecca and Medina which the Qur'an was revealed, also in the surrounding area with polytheists and with two monotheistic religions Christianity and Judaism and with other belief systems other than İslam, we have tryied to explain the understanding of divinity and the lordship (rububiyyet) in the Qur'an. After reviewing the divinity and the lordship (rububiyyet) we have tryied to explain the relevance of these beliefs with the concept of forgiveness. We have discussed the concept of forgiveness in the surahs was revealed in Mecca in the first section. İn this section the conditions of factors of achieving the forgiveness and the forgiveness of Allah which is manifested on prophets, issues that we have dealt download. Also we have tryied to explain in this section the repentance which means request forgiveness from Allah. The characteristics showed as a verb the usage of the word of forgiveness in the Qur'an and the forgiveness as a name of Allah, the some of Qur'anic concepts which related and corresponding to concepts with forgiveness is from the issues that we have dealt download. We have tried to explain issues which related forgiveness in the verses Qur'an's surahs was revealed in Medina in the second section. İn this context We have identified the prominent main issues as distinct from surah was revealed in Mecca: We tried to explain the issues whom in God's forgiveness and whom God will not forgive. Abstract Godhead, Lordship, Forgiveness, Sin, Repentance