Dinamik çevrede girişimci odaklılık, dinamik kabiliyetler ve işletme performans arasındaki ilişki
The relationship between entrepreneurial orientation, dynamic capabilities and firm performance under dynamic conditions
  1. Tez No: 302243
  2. Yazar: HAROON MUZAFFAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Teknolojideki yeni gelişmelerden dolayı dünya büyük bir hızla değişmektedir ve bu değişiklikler hayatın her aşamasında kendini göstermektedir. İnsan ve çevresi sürekli bir değişimle yüz yüzedir. Aynı şekilde firmalar da hızla değişen ve rekabetçi bir çevrede devamlı bir değişim içindedir. Dinamik çevrede performansını artırmak için firmalar sürekli üstün stratejik pozisyonu almalıdır. Üstün stratejik pozisyon için firmaların çevredeki fırsatlarının kovalaması önemlidir. Fırsatların kovalanması girişimci odaklılık ve dinamik kabiliyetlerini istenmektedir.Bu araştırma dinamik bir çevrede faaliyet gösteren küçük ileri teknoloji firmaların girişimci odaklılık, dinamik kabiliyetleri ve performansı arasındaki ilişkini araştırılmaktadır. Bu amaçla Ankara'da faaliyet gösteren on küçük ileri teknoloji firmalar üzerinde nitel bir araştırma yapılmaktadır.Araştırma sonuçlarına göre, girişimci odaklılık firma performansını olumlu bir yönde etkilemektedir. Ayrıca, girişimci odaklılık dinamik kabiliyetlerin oluşturulması ve geliştirilmesini de etkilemektedir. Çevresel dinamizm dinamik kabiliyetlerin oluşturulması ve geliştirilmesini hızlandırmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, dinamik kabiliyetler de firma performansını olumlu bir biçimde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurial Orientation (EO) and Dynamic Capabilities (DCs) are widely recognized as important for competitive advantage and better performance of firms. EO which is often described as mindset of firms enables the firms to grow and perform better. EO creates a fertile internal environment which broadens firms? scope to reconfigure their existing asset base and processes. Hence, drives the building and development of DCs. DCs are important source of sustainable competitive advantage and superior firm performance. Nonetheless, very few studies have addressed both concepts in a same study. This paper is an attempt to find a relation between EO, DCs and small firm performance.To explore this relationship study used a qualitative case study approach. In this explorative study 10 case studies were conducted on high technology firms. Our findings reinforce the existing insights in literature that EO has a positive influence on small firm performance. An interesting finding of our study indicates that EO is fundamental for development of DCs. Further, study reveal that EO has a positive impact on DCs that, in turn, positively affects firm performance.