Kur'an kursu öğreticilerinin iş doyum düzeyleri: Ankara ili örneğinde bir alan araştırması
Job satisfaction levels of koran course instructors: A field research with an example of the city Ankara
- Tez No: 302245
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ALTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Araştırmada, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kur'an kurslarında görev yapan Kur'an kursu öğreticilerinin iş doyum düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca, Kur'an kursu öğreticilerinin demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik durumları ile işlerinin niteliği, çalışma şartları, yönetimle ve çalışma arkadaşları olan ilişkileri, denetlenme ve ücretlendirilme durumları, işlerindeki yükselme olanakları arasındaki ilişkiler de çalışma içerisinde araştırılmıştır. Bu amaçla, Ankara il ve ilçelerinden seçilen 244 Kur'an kursu öğreticisi örneklemi üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel işlemleri SPSS programı üzerinde analiz edilmiş ve anlamlı bulunan ilişkiler yorumlama tekniğiyle mevcut durum ile ilişkilendirilmeye çalışılmış ve bu suretle araştırma sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, job satisfaction levels of Koran course instructors who served in Koran courses, under The Presidency of Religious Affairs, were examined. In addition, Koran course instructors, demographic and socio-economic status and the nature of jobs, working conditions, management and relationships with colleagues, supervision and paying states, working in jobs in the relationship between increased opportunities were investigated. For this purpose, the provincial and district centers in Ankara, the Koran course instructors on the sample of 244 questionnaires were selected. Statistical operations on the data obtained were analyzed by SPSS program and significant findings relationships with the current situation in the technique of interpretation tried to relate the research results obtained in this way.