Bora Gazi Giray Han: Hayatı ve eserleri
Bora Gazi Giray Han: His Life and works
  1. Tez No: 302250
  2. Yazar: ELVİNA ABDUVALİYEVA ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 547
Özet
Çalışmamızda, çeşitli kütüphanelerdeki on altı adet yazmadan topladığımız metinler temelinde, Gazi Giray Han'ın hayatının araştırılmasına ve eserlerinin dil bilgisi ve üslûp açılarından incelenmesine çalışılmıştır. Giriş kısmında çalışmamızın daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla Gazi Giray Han'ın külliyatı için başvurduğumuz yazma eserler, katalog bilgileriyle birlikte sıralanmıştır.Çalışmamız toplam yedi bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm'de genel olarak Gazi Giray Han dönemi Kırım'ın tarihsel, kültürel durumu, Gazi Giray'ın hayatı ve sanatkârlığı açıklanmıştır. 2. Bölüm'de Gazi Giray'ın eserlerinin ayrıntılı tasnifi yapılmıştır. 3. Bölüm Gazi Giray Han eserlerinin dil bilgisi açısından incelenmesine ayrılmıştır. 4. Bölüm'de Gazi Giray Han eserleri üslûp açısından incelenmiştir. 5. Bölüm'de çalışmamızın asıl malzemesi olarak kullanılan metinler yer almaktadır. 6. Bölüm'de mensur eserlerin çevirileri verilmiştir. 7. Bölüm'de ise metnin gramatikal dizini bulunmaktadır. Sonda Kaynaklar, eserlerin tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In our works, we have tried to research Gazi Giray Han?s life and examine his works in terms of grammar and literary style by collecting the texts from 16 scripts in different libraries. The written works which we consulted for Gazi Giray Han?s complete works have been arranged with catalogue information for making contribution to be understood well at prologue part.Our work consists of seven parts. The first part has been generally separated for Crimean?s historical and cultural situations at Gazi Giray Han period and also for explaining his literary activities and life, The detailed classification of Gazi Giray?s works have been done in the 2nd part. The 3rd part has been separated for examining Gazi Giray Han`s works in terms of grammar. In the 4th part, Gazi Giray Han`s works have been examined in terms of literary style. In the 5th part, there have been the texts which are used as basis materials. In the 6th part, translations of the prose works have been given. In the 7th part, there has been a grammatical index of the text. At the last part, there have been references and original texts