İşçinin iş sözleşmesini haklı nedenle feshi
Worker's termination of the labour contract by a just cause
- Tez No: 302251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
İş sözleşmesi niteliği gereği sürekli edim ilişkisi doğuran bir sözleşmedir. Ancak buradaki süreklilikten kasıt bu sözleşmenin sonsuza kadar sürdürülmesi değildir. Anayasa ile güvence altına alınan sözleşme özgürlüğü ilkesinin doğal bir sonucudur ki taraflar iş sözleşmesini kanunda düzenlenmiş olan fesih hakkına dayanarak sona erdirme yetkisine sahiptir. İş Kanununda süreli fesih ve haklı nedenle fesih olmak üzere iki ayrı fesih türü düzenlenmiştir.İş sözleşmesinin taraflar arasında kişisel ilişki kuran niteliği işçi ve işveren arasında güven ilişkisinin varlığını zorunlu kılmaktadır. Taraflar arasında bu güven ilişkisinin çökmesi sonucu eğer sözleşmenin devamı taraflardan biri için katlanılmaz hal alır ise güveni ciddi şekilde sarsılan taraf sözleşmeye bağlı kalmaya zorlanamaz. İşte böyle bir haklı nedenin varlığı halinde taraflar iş akdini haklı nedenle derhal feshedebilir. Haklı nedenle fesih hakkı, süresi belirli veya belirsiz tüm iş sözleşmelerinde taraflardan birinE kanunda öngörülen haklı sebeplere dayanarak tek taraflı irade beyanı ile sözleşmeyi derhal sona erdirebilme yetkisi veren bir haktır. İşçi açısından haklı fesih nedenleri İş Kanunun 24. maddesinde düzenlenmiştir. İşçi bu nedenlerin varlığı halinde iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir.İş sözleşmesinin işçi tarafından haklı nedenle feshedilmesi ile birlikte iş sözleşmesi sona erer, işçi diğer koşullar oluşmuş ise kıdem tazminatı ve ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerden birine dayanarak iş akdini feshetmiş ise işverenden genel hükümlere göre tazminat talep edebilir.
Özet (Çeviri)
as regards its nature, labour contract is a contract that creates a continuous performance of relationship. However, continuity here does not mean that it lasts forever. As a natural result of the principle of freedom of contract that is protected by the Constitution, the parties have the right to end the contract according to the right of termination arranged by law. Two different kinds of termination of contract ? rescission with notice and rightful rescission- have been arranged under Labour Law.Labour contract?s characteristic of establishing a personal relationship between the parties necessitates the existence of a trust relationship between the employee and the employer. If the continuation of the contract is impossible for one party due to the collapse of the trust relationship between the parties, the party whose trust is seriously shattered can not be forced to continue to be tied by the contract. Thus, as long as there is such a just cause, parties could immediately terminate the labour contract. The right for a termination for default is a right of the each party of the contract to end it immediately and unilaterally depending on the mentioned just causes on the law. Just termination causes for the employee have been arranged under the Article 24 of the Labour Law. If these causes exist, the employee could terminate the labour contract.With the termination of the labour contract by the employee with a just cause, the contract ceases to exist. If the employee terminates the contract according to one of the occasions which do not comply with the rules of goodwill and morality, he/she could demand compensation according to general provisions from the employer and severance pay if other conditions are met.