Kanserden korunma ve erken tanıda hemşirenin etkisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 30226
  2. Yazar: NALAN AKBAYRAK (BAŞARAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
90 B. ÖZET Araştırma, kansere ilişkin risk faktörleri ve erken tanı belirtelirinin saptanmasında hemşi relerin etkinliğinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve uygulamalı olarak yapılmıştır. Örneklemi 225 subay ve astsubay oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, risk faktörleri ve erken tanı belirtilerini saptamak amacıyla bir anket ve bir görüşme formu kullanılmıştır. An ket formu uygulandıktan sonra, kansere ilişkin risk altında olduğu belirlenen bireyler görüşme için çağırılmıştır. Görüşmeye gelen subay ve astsubaylara uygulanan görüşme formu araştırmacı tarafından doldurulduktan sonra risk altındaki bireylere riske yönelik gerekli açıklamalarda bu lunulmuş erken tanı belirtisi gösteren bireyler, tetkik ve muayenelerin yapılması amacıyla hasta neye sevkedilmiştir. Hastaneye gelen subay ve astsubayların tetkik ve muayene sonuçlan izlen miştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, kolmogrof simigrof ve chi-square testleri uygu lanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, subay ve astsubayların hepsinde kendi ifadeleri ne göre kansere ilişkin bir veya daha fazla risk faktörü bulunduğu saptanmıştır. Anket sonuçları na göre erken tanı belirtileri bulunan 104 kişi görüşme için çağırılmıştır (%46.2). Görüşmeye 74 kişi gelmiştir (%71.2). Görüşmeye gelen bireylerden 37'si (%50) hastaneye sevkedilmiştir. İleri tetkik ve muayene amacıyla sevkedilen 37 kişiden 13'ü (%35.1) hastaneye gelmiştir. Hastaneye gelen bireylerin hiç birisinde kanser tespit edilmemiş ancak 6 kişiye (%46.1) kanser dışında bir hastalığın tanısı konmuştur. Böylece hemşirelerin yalnızca veri toplama araçlarım kullanarak ol dukça yüksek sayılabilecek bir oranda hastalıklara ilişkin doğru karar verebelicekleri bulunmuş tur. Bunun yanında hemşirelerin kansere ilişkin risk faktörlerini veri toplama aracı kullanarak saptayabilecekleri belirlenmiştir. Kanserin önlenmesi ve erken tanısında hemşirelerin daha etkin olabilmelerine yönelik gö- rekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY This study was performed to determine the participation of nurses in clarifying the canser risk factors and earlier diagnostic signs. The experimental group consisted of 225 officers. They were asked to answer some questions prepared to determine wheather they have risk factors or present earlier diagnostic signs. After examinations, the ones who were thougth to be in risk group were requestioned and transferred to the hospital for examination. The results of their physical examination and the laboratory findings were evaluated. Chi-square, kolmogrov simirnov and percentage tests were used to veryfy the data. The results revealed that, all the officers have one or more risk factors. 104 officers (46.2%) that have early diagnostic signs, inwite to the interview. 74 officers (71.2%) have come to the interview and 37 of them transferred to the hospital (50%). 13 officers have come to the hospital and the physical examination and laboratory findings were done. Non of them were found the cancer, but 46.1% officers (n=6) were found to have diseases other than cancer. This results has led us to conclude that nurses could not make an early diagnosis of cancer, but they may participitate in collecting data about risk factors. Suggestions were given to make the nurses more effective in prevention and earlier diagnosis of cancer.