Kadınların HPV ve serviks kanseri hakkındaki bilgi düzeyi, erken tanı yöntemlerine ilişkin davranışları ve tarama sonuçlarının incelenmesi
Women's level of knowledge about HPV and cervical cancer, their behavior related to EARLY diagnosis methods and the analysis of screening results
  1. Tez No: 703816
  2. Yazar: HİLAL TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma kadınların Human Papilloma Virüs (HPV) ve serviks kanseri hakkındaki bilgi düzeyi, erken tanı yöntemlerine ilişkin davranışları ve tarama sonuçlarını incelemek amacı ile yapıldı. Tanımlayıcı tipteki araştırma, gerekli etik onay ve kurum izni alındıktan sonra, Kasım 2018-Eylül 2020 tarihleri arasında Çanakkale 100. Yıl Aile Sağlığı Merkezi'nde 350 kadın ile yüz yüze görüşme tekniği ile gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak“Anket Formu”ve“Servikal Kanserin Erken Tanısına Yönelik Tutum Ölçeği (SKETTÖ)”kullanıldı. Verileri analiz etmede tanımlayıcı analizler, ki-kare, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız gruplar T testi ile karşılaştırıldı. Kadınların yaş ortalaması 45,7±10'dur. Katılımcıların sadece %12,9'unun HPV hakkında, %33,7'sinin servikal kanser tarama testi hakkında bilgi sahibi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the women's level of knowledge about Human Papillomavirus (HPV) and cervical cancer, their behavior related to early diagnosis methods, and screening results. This descriptive study was conducted with 350 women by face-to-face interview technique at Çanakkale 100. Yıl Family Health Center between November 2018-September 2020, after obtaining the necessary ethical approval and institutional permission. The data were collected using the ''Questionnaire Form'' and ''Attitude Scale for Early Diagnosis of Cervical Cancer (ASEDCC)''. Descriptive analyses were compared with chi-square, one-way analysis of variance (ANOVA), and independent samples t-test to analyze the data. The average age of the women was 45.7±10. It was determined that only 12.9% of the participants knew about HPV and 33.7% about cervical cancer screening tests.