Ceza Muhakemesinde müdafi
Defense lawyer in Criminal Procedure
- Tez No: 302273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ceza muhakemesi hukukunun temel amacı hukuki yollarla maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması iddia, savunma ve yargılama faaliyetlerinin yürütülmesi neticesinde mümkün olmaktadır. Ceza muhakemesi sujeleri suç işlendiği konusunda bir şüphenin ortaya çıkmasıyla mevcut olaya ilişkin fikir ve kanaatlerini ortaya koymakta ve sonuca ulaşmaktadırlar. Sonucun ortaya çıkmasında yararlanılan kaynak ve dayanaklardan biride savunmadır. Savunma iddia ile ortaya konulan delil ve olgulara cevap vererek ve bunlara karşı yeni delil ve olgular ileri sürerek hükmü verecek olan yargılama makamının olaya daha farklı açıdan bakmasına yardımcı olur. Böylelikle de savunma ceza muhakemesinin işlevi açısından en önemli ayağı oluşturur. Bu önem nedeniyle savunma hakkı ulusal ve uluslar arası metinlerde düzenlenerek koruma altına alınmıştır. Bu bağlamda ceza muhakemesinde hukuki yardım almak şüpheli ve sanık için gerekli bir haktır. Bu hakkın kapsamı devlet yönetim biçimlerinin doğrudan etkisi ile değişiklik göstermektedir. Bu hakkın kullanılması müdafilik kurumu ile pratiğe yansımaktadır. Çünkü savunmanın hukuki ve mesleki bilgi sahibi olan bir kişi tarafından yapılması önem arz etmektedir. Müdafi sadece suç isnadı ile karşılaşan kişiyi ceza almaktan kurtarmaya çalışmamakta, aynı zamanda adaletin sağlanmasına da yardımcı olmaktadır. Üstlenmiş olduğu bu önemli görev nedeniyle müdafi olabilmek için belli şartların varlığı aranmış ve bu şartların bir arada bulunmaması durumunda müdafi olunamayacağı belirtilmiştir. Müdafie üstlenmiş olduğu bu görev nedeniyle birçok ayrıcalık ve yetkiler tanınmış,yükümlülükler yüklenmiştir. Bazı şartların varlığı halinde zorunlu müdafilik sistemi benimsenmiş ve diğer hallerde müdafiin yardımından faydalanmak şüpheli, sanık ve kanuni temsilcinin iradesine bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the Criminal Procedure Law is to reveal the reality. It is possible to reveal the truth with the allegations, the defense and prosecution as a result of the conduct of activities. Subjects put forward on criminal procedure for a suspicion of a crime with the emergence of ideas and opinions about current events and reach conclusions. One of the basis to defense is the results in the emergence of the source. Defense of claims and the evidence put forward by responding to cases and the cases against them and put forward new evidence that the provisions give jurisdiction to the event which helps people to look from different point of wievs. So the defense function is the most important part in the terms of criminal procedure. Because of this important national and international defense right protected in the texts. In this context, to receive legal assistance is necessary for the criminal suspects and defendants. The scope of this right stated and directly affected by management style. When defender uses these rights, it is reflected in institutions and practices. Because the legal and professional knowledge of the defense made by a person who is in a great importance. Compared with criminal defense lawyers accused of trying to save the people not to take them penalties, but also help to ensure justice. It has undertaken this important task because of the presence of certain conditions as a lawyer and sought a combination of these conditions can not be stated in the absence of defender. Lawyer has undertaken this task due to many privileges and powers which recognized, and the obligations have been installed. Existence of defender of the certain conditions required in case of system defaults and other assistance to benefit from the defense lawyer to suspects and left to the will to the accused and his legal representatives.