Yalta-Potsdam'da savaş sonrası uluslararası düzenin kurulması ve Türkiye: Türk basınına göre, 1945
The establishment of international order at Yalta-Potsdam and Turkey in the post war era: According to the Turkish press, 1945
  1. Tez No: 302274
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE KÜRÜMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. NEŞE ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu Yüksek Lisans tezi, İkinci Dünya Savaşı'nın son yılında toplanan Yalta Konferansı (4-11 Şubat 1945) ve Potsdam Konferansı (17 Temmuz-2 Ağustos 1945) sürecinde, Türkiye ve Türk kamuoyunun bu konferanslara yaklaşımını değerlendirmektedir. Dönemin Türk Basını, kamuoyunu konferanslar çerçevesinde bilgilendirmekle birlikte, özellikle Akşam, Bugün, Cumhuriyet, Siyasi İlimler Mecmuası, Tanin, Tasvir, Türk Sözü, Ulus, Vatan ve Ayın Tarihi gibi gazete ve dergilerin bu tür konulara daha geniş yer verdiği görülmektedir.Ayrıca dönemin fikir adamları, bu gazetelerdeki yazıları aracılığıyla, hem Türkiye'yi hem de dünyayı ilgilendiren konularda yorumlarıyla katkı sağlamışlardır. Aynı zamanda Türkiye'nin Sovyetler Birliği ile olan zorlu ilişkilerinin de basın tarafından yakından ele alındığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This MA dissertation evaluates the approaches of Turkey and Turkish public opinion on the Yalta Conference (4-11 February 1945) and the Potsdam Conference (17th July - 2nd August 1945) which gathered during the last years of World War II. Turkish Press of the period informed the public about these conferences, newspapers and magazines, such as Akşam, Bugün, Cumhuriyet, Siyasi İlimler Mecmuası, Tanin, Tasvir, Türk Sözü, Ulus, Vatan and Ayın Tarihi, gave wide coverage to the related issues.Besides intellectuals of the period contributed to cover a wide range of topics concerning the Conferences and the world politics in general through their columns in the mentioned newspapers. At the same time the above mentioned newspapers gave a special emphasis on the difficult nature of international relations of Turkey with the Soviet Union.