Miyosen Dönem Avrasya paleoekolojisi ve Anadolu'nun önemi
Miocene era Eurasian paleoecology and importance of Anatolia
  1. Tez No: 302283
  2. Yazar: EMİNE SÜHENDAN KARAUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde herhangi bir alanın/bölgenin ekolojik durumunun, biyolojik çeşitliliğinin ve faunal zenginliğinin tespitinde, ekosistem ve/veya taksonlarda gözlenen değişim eğilimlerinin belirlenmesinde farklı bilimsel yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de gösterge türler ve/veya gösterge fauna gruplarının kullanılmasıdır. Günümüzde gösterge türler/fauna grupları arasında en yaygın kullanılan taksonlardan birisi de memelidir. Bu tez çalışması ile Miyosen Dönem'de Anadolu'nun da dahil olduğu Avrasya Bölgesi'nin paleoekolojisinin belirlenmesinde ?gösterge türler yaklaşımının? kullanılıp kullanılamayacağı sorgulanmıştır. Avrasya paleoekolojisinin ve faunal zenginliğinin belirlenmesinde gösterge türler olarak büyük karasal memeliler seçilmiştir. Bu grupta Herbivorlar (Perissodactyla, Artiodactyla) ve Karnivorlar olmak üzere iki alt grup altında incelenmiştir. Bu tez çalışması ile bazı büyük karasal memelilerin, Avrasya Bölgesi'nin paleoekolojik durumunun tespitinde kullanılabilecek uygun bir gösterge fauna grubu olduğu sonucuna varılmıştır. Özellikle Herbivor grubunun, yaşadığı biyotopların paleoekolojik durumunun tespitinde daha faydalı bilgiler verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today different scientific methods are used for the determination of the ecological status, biological and faunal diversity of an area and the trends of observed differentiation in the ecosystem and/or taxon. One of those techniques includes the use of indicator species and/or faunal group. Currently most commonly used taxon among indicator species are mammals. In this thesis study it has been investigated whether it is possible to use ?indicator species approach? in determination of the paleoecology of Eurasia Region which also includes Anatolia at the Miosen era or not. Big terrestrial mammals are selected as the indicator species in determining paleoecology and faunal richness of Eurasia. In this group, Herbivores (Perissodactyla, Artiodactyla) and Carnivores are investigated under two groups. With this thesis study it has been concluded that big terrestrial mammals are suitable as indicator species/faunal group for use in determination of paleoeceological status of the Eurasian Region. It has been considered that especially the Herbivore group gave more applicable data in determination of paleoecological status of biotopes it live.