Geç miyosen sofular fosil lokaliteleri'nin paleobiyocoğrafik analizi
Paleobiogeographic analysis of late miocene sofular fossil localities
- Tez No: 935456
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
21. yüzyılın son çeyreğindeki paleobiyolojik çalışmalar, Neojen dönem fosil memeli paleocoğrafyası ve paleoekolojisi alanlarında önemli metodolojik gelişmelere tanık olmuştur. Bu iyileştirmeler, alanda zorlayıcı görüşler ve yeni anlayışları beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada Sofular faunasının paleobiyocoğrafik ve paleoekolojik analizlerini Avrasya ve Doğu Afrika faunalarıyla karşılaştırmalı olarak ve bununla beraber paleoekolojik yorumlar çıkarımlarda bulunulmuştur. Orta Anadolu'da yeni keşfedilen alanlardan biri olan Sofular, zengin ve çeşitli fauna bileşimi ve Hominid örneğinin varlığı nedeniyle Batı Avrasya savan faunasının önemli bir temsilcisidir. Analizler için ihtiyaç duyulan veriler NOW veri tabanından (2024 yılında) toplanmıştır. Faunal benzerlik ve ortalama hipsodonti analizlerine ek olarak, Eski Dünya'nın Geç Miyosen döneminde Avrasya ve Doğu Afrika'daki açık alanlara adapte olan taksonların mekansal ve zamansal dağılım geçmişi, biyokronolojik sıraya göre (MN birimleri) haritalanmıştır. Sofular fosil memeli grubuna Cins Düzeyinde Raup-Crick Faunal Benzerlik Analizi yapılmış ve Sofular'ın Alt Paratetis biyolojik bölgesindeki MN 12 bölgesindeki faunalara güçlü bir şekilde benzediği (benzerlik puanı: 0,90) ortaya çıkmıştır; bu benzerliği sırasıyla MN 11 (0,89) takip etmektedirve MN 13 (0,85) birimleri takip etmektedir. Sofular'ın, Pikermiyen kronofaunasının tipik bir temsilcisi olarak Avrasya'nın Geç Miyosen ve Doğu Afrika faunalarıyla önemli bir faunal benzerlik değerleri yelpazesine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ortalama Hipsodonti Analizi sonucunda göre Sofular fosil memeli faunasının bölgedeki çağdaş lokalitelere göre daha nemli olduğunu (ortalama hipsodonti puanı 1,85) göstermektedir. Faunal ve ekolojik kanıtlar, Sofular'ın açık ve kapalı koşulların karışımıyla karakterize edilen bir paleoortamı temsil ettiği görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Paleobiological studies during the last quarter of the 21st century witnessed the significant methodological development in the areas of the Neogene fossil mammal paleogeography and paleoecology. These improvements provided challenging views and new insights in the field. In this study, I present the paleobiogeographic and paleoecological analyses of the Sofular fauna in comparison with the Eurasian and East African faunas and offer an interpretation of its paleoenvironmental context. The Sofular, one of the newly discovered site located in Central Anatolia, is an important representatives of the West Eurasian savanna faunas due to composition of its rich and diverse fauna and the presence of a Hominid specimen. The data needed for the analyses s gathered from the NOW database (in 2024). In addition to the faunal similarity and mean hypsodonty analyses, spatial and temporal distribution history of taxa adapted to open areas in Eurasia and East Africa during the Late Miocene of the Old World is mapped based on the biochronological order (MN units). Genus level Raup-Crick Faunal Similarity Analysis to the Sofular shows that the Sofular resembles strongly (similarity score: 0.90) the faunas from the MN 12 zone in the Sub-Paratetis bioprovince, respectfully this similarity is followed by the MN 11 (0,89) and MN 13 (0,85) zones. It has been concluded that Sofular has a significant spectrum of faunal similarity values to the faunas from the Late Miocene of Eurasia and East Africa as a typical representative of the Pikermian chronofauna. Mean ordinated hypsodonty Analysis indicates that the Sofular fossil assemblage more humid than (mean hypsodonty score is 1.85) the contemporary sites in the region. Represents Faunal and ecological evidences supports the view that the Sofular represents a paleoenvironment characterized by the mixture of open and closed conditions.