Romantizmden öznelliğe Bedr Şâkir es-Seyyâb
From romanticism to subjectivity Bedr Shakir al-Sayyâb
- Tez No: 302298
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, modern Arap şiirinin öncülerinden ve XX. yüzyıldaki en önemli temsilcilerinden biri olan Bedr Şâkir es-Seyyâb'ın poetikasını değerlendirmek üzere hazırlanmıştır. Bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Girişte, modern Arap şiirinin Irak'taki gelişiminden es-Seyyâb'a kadar süre gelen dönemin edebi arka planı ele alınmıştır. Birinci bölümde de Bedr Şâkir es-Seyyâb ile ilgili biyografik bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgiler verilirken, şairin belirli şiirlerinden örneklemeler yapılarak yaşamı ile sanat çizgisi arasındaki paralelliğe dikkat çekilmiştir.İkinci bölümde, es-Seyyâb'ın şiirleri, edebi eğilimleri ve bu eğilimler çerçevesinde içinde bulunduğu sosyal ve siyasi konum ?Romantik Dönem, Gerçekçi Dönem, Yeni Gerçekçi veya Temmûzî Dönem ve Öznel Dönem? başlıkları altında incelenmiştir.Sonuçta ise Bedr Şâkir es-Seyyâb'ın dünya görüşünü yansıttığı şiirleri hakkında genel bir yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared in order to evaluate Bedr Shakir al-Sayyâb?s poetics, who is one of the pioneers of modern Arabic poetry and the most important representatives of the XX. century. The thesis consists of an introduction and two chapters.In the introduction, the literary background of the period from the development of modern Arabic poetry in Iraq to al-Sayyâb is dealt. And in the first chapter, the biographical information about Bedr Shakir al-Sayyâb is given. Also it contains examples from the poems of the poet that were given during his lifetime with taking care of his art line parallelism.And in the second chapter, the poems of al-Sayyâb, his literary trends and his social and political position within the framework of these trends have been examined under the topics of Romantic Period, Realistic Period, New Realistic Period or The Period of Tammuz and Subjective Period.In the end, general comments are made about the poems of Badr Shakir al-Sayyâb that reflect his view of the world.