Makroekonomik faktörlerin hisse senedi getirilerine etkisi: Türkiye ve gelişmekte olan piyasalar üzerine bir inceleme
The effect of macroeconomic factors on stock returns: A study of Turkey and emerging markets
- Tez No: 302309
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmada, gelişmekte olan ülkelerde hisse senedi getirileri ile makroekonomik değişkenler arasındaki arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan değişkenler, enflasyon, faiz oranı, döviz kuru, reel ekonomik faaliyet, para arzı, petrol fiyatları ve standard and poor 500 hisse senedi endeksi getirisidir. Hisse senedi getirileri ile söz konusu makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki Panel Veri Analizi ile incelenmiştir. Panel Veri Analizinde 1999 ? 2006 dönemi üçer aylık verileri kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda, çalışmaya dahil edilen gelişmekte olan ülkelerde hisse senedi getirileri ile faiz oranı, reel ekonomik faaliyetnin göstergesi GDP, para arzındaki yüzde değişimin göstergesi M1 ve petrol fiyatlarındaki yüzde değişimin göstergesi olan PET arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Buna karşın, hisse senedi getirileri ile döviz kuru, enflasyon oranı ve standard and poor 500 endeksi getirileri arasında anlamlı bir ilişkinin varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between stock returns and the macroeconomic variables of inflation rate, M1 money supply, foreign exchange rate, real economic activity, interest rate, oil price and standard and poors 500 return in emerging markets. The relationship between stock returns and the above mentioned macroeconomic variables are tested using Panel Data Analysis. Panel Data Analysis from 1999 to 2006 period using quarterly data were made. As a result of the Panel Data Analysis, the relationship between stock returns and the macroeconomic variables of interest rate, real economic activity, M1 money supply and oil price was found insignificant. The relation between stock returns and foriegn exchange, inflation and standard and poors 500 was found significant.