Türkiye'de din sosyolojisinin doğuşu ve gelişimi
Development and origin sociology of religion in Turkey
  1. Tez No: 302319
  2. Yazar: FATMA KENEVİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de din sosyolojisi alanında katkısı bulunan sosyologları tanımaya ve bu alandaki çalışmaları tespit edebilmeye yöneliktir. Araştırma giriş ve sonuç dışında iki bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci kısmında Cumhuriyetin kuruluş aşaması ve sonrasında din sosyolojisiyle ilgilenmiş ve bu konuda eserler vermiş sosyologlar tanıtılmıştır. Bu sosyologların yöntemleri, katkıları üzerinde durularak bu alanda verdikleri eserler tanıtılmaya çalışılmıştır.Araştırmanın ikinci kısmında Türkiye'de din sosyolojisinin kurumsallaşmasıyla birlikte İlahiyat Fakülteleri çatısı altında, din sosyolojisi ana bilim dalında görev yapmış ve yapmakta olan din sosyologlarının bu alanda verdikleri eserlere yer verilmiştir.Sonuç olarak gerek din sosyolojisi alanında yapılacak çalışmalara duyulan ihtiyaç nedeniyle ve gerekse din sosyolojisinin kurumsallaşmasından itibaren din sosyolojisinde artan akademik kadroyla birlikte din sosyolojisinin hızlı bir ilerleme kaydettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at presenting the sociologists who had contributed to the research on the sociology of religion and to discuss this type research carried out in Turkey. The study has two sections in addition to the sections of Introduction and Conclusions. In the first section of the study, the focus is on the studies in the sociology of religion during and after the establishment of the Republic and on the scholars produced the studies concerning the topic. More specifically, their preferred sociological methods and contributions are given in this section to provide a detailed information on their work.The second section of the study deals with the work of those sociologists of religion who worked and still are working in the branch of religion sociology within the Faculty of Theology established after the sociology of religion became institutionalized in Turkey.The study concludes that the sociology of religion in Turkey has experienced a rapid development as a result of the need for the related research and as a result of its institutionaliztion, leading to the rise in the number of the sociologists of religion.