Türk Anayasa Hukukunda yükseköğretim
Higher education in the Turkish Constitutional Law
  1. Tez No: 302328
  2. Yazar: İDİL ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ÖDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Türk Anayasa Hukukunda yükseköğretim, gerek 1924 Anayasası döneminde yapılan düzenlemeler, gerekse 1961 ve 1982 Anayasaları ve bu Anayasaların oluşturulması sürecinde ve sonrasında çıkarılan kanunlar ile düzenlenmiştir.Anılan Anayasaların ve Kanunların yapımını ve değiştirilmesini hazırlayan dönemlerin özellikleri dikkate alındığında, kurucu iktidarın ve yasa koyucunun yükseköğretime bakış açısının da dönemler itibariyle değişiklik gösterdiği görülmektedir.Çalışmada, 1924, 1961 ve 1982 Anayasaları döneminde yükseköğretim sisteminin yapısı incelenerek; bu yapının dönem koşullarına bağlı olarak uğradığı değişiklikler, bu değişikliklerin nedenleri, amaçları ve söz konusu yapı üzerindeki etkileri ile günümüz yükseköğretim sistemi, öğreti ve uygulamadaki sonuçları ile birlikte ele alınmış; konunun anayasa hukuku bakımından tartışmalı yönleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Higher education in the Turkish Constitutional Law has been based on the articles included in the 1924, 1961, 1982 Constitutions and in the laws enacted in accordance with these constitutions.When the conditions of the periods existed throughout the constitutions and laws are made considered, it has been seen that, depending on these conditions, views of the constitution makers and the law makers have been changed.In this work, the higher education in the period of 1924, 1961, 1982 constitutions have been reviewed and the changes took place in these periods depending on the prevailing conditions are examined. Reasons and purposes for these changes on the present higher education analyzed and criticized with the results and the implementations in relation with the higher education in The Turkish Constitution.