Aristoteles'in zooloji eserlerinin ve Kemalüddin Demirî'nin Hayâtü'l-Hayevân adlı eserinin içerik ve yöntem açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of the zoological works by Aristotle and the Hayâtü?l-Hayevân by Kemalüddin Demirî in terms of content and method
  1. Tez No: 302327
  2. Yazar: HARUN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmamız, üzerinde gerektiği kadar durulmamış bir konu olan İslam Uygarlığı'nda zooloji çalışmalarının değerlendirilmesi üzerinedir. Bu çalışmada, İslam Zoolojisi'nin en kapsamlı eseri olan Kemalüddin Demirî'nin Hayâtü'l-Hayevân adlı eserini değerlendirilmiş ve Aristoteles'in zooloji eserleri ve görüşleriyle içerik ve yöntem açısından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma ile Hayâtü'l-Hayevân'ın Aristoteles Zoolojisi'nden ne ölçüde etkilendiğini ortaya konmuştur.Hayâtü'l-Hayevân'ın bilim tarihindeki yeri ve İslam Uygarlığı'ndaki önemini değerlendirmek amacıyla İslam Zooloji Tarihi de genel bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca bu eserin Osmanlı dönemi zooloji çalışmalarına etkisi de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Our work is on the evaluating of zoology works in the Islamic Civilization, a subject which has not been deliberated as sufficiently. In this work, Hayâtü?l-Hayevân, the work of Kemalüddin Demirî has been evaluated and it has been compared with the zoological works and zoology views of Aristotle in regard of its contents and method. With this comparison, it has been shown on wich degree Hayâtü?l-Hayevân was effected by the Zoology of Aristotle.To evaluate the value of Hayâtü?l-Hayevân in the history of science and in the Islamic Civilization, the History of Islamic Zoology was studied briefly. In addition, the effect of this work on the scientific work of the Ottoman era was also discussed.