Turk Hukukunda memur kavramı ve memurların görev suçlarının soruşturulma usulleri
The Concept of civil servant and criminal of civil servant on duty investigation procedues at Turkish Law
- Tez No: 71972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ VARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET. Türk Ceza Kanunun 279 maddesinde“memur kavramı”açık bir şekilde tanımlanmamıştır. Memur kavramı İdare Hukuk'unun yardımı ile açıklanmıştır. Bir kimse yasama,(T.B.M.M )yürütme, (Bakanlar Kurulu ve İdare ),yargı (Bağımsız Mahkemeler) de istihdam edilecek ve kamu görevi yapıyor ise memurdur. Öte yandan;bir kimse aynı işi Kamu Hukuku Usulüne uygun olarak, devlet ile bir istihdam ilişkisi obuadan yapıyorsa bunlarda memur olarak kabul edilir.(tanık gibi)Bu kimseler kamu görevinin yapılmasına Kamu Hukuku Usulüne uygun olarak katılmaları sebebi ile memur olarak kabul edilirler. Bu konuda Yargıtay'da aynı fikirdedir. Ceza Muhakemesi Hukuku ikiye ayrılabilir. Bunlardan birincisi Genel Hükümler dediğimiz Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunun dur. Diğerileri ise özel soruşturma usulleridir. Özel soruşturma usullerinin en önemlisi M.M.H.K dur. Kim M.M.H.K na göre soruşturulacaklar ? Bu sorun T.B.M.M nin 1941 tarihli 1255 sayılı karan ile açıklığa kavuşturulmuştur. Bu karara göre ;T.C.K 279 maddesinde kim memur olarak kabul ediliyorsa, memurun görevinden doğan suçların / soruşturması M.M.H.K göre idarece yapılacaktır. Türk hukukundaki diğer özel soruşturma usulleri ise; Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Sayıştay, Yargıtay, Askeri Yargıtay,Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyeleri, Yüksek Öğretim Kurumlarının ile T.B.M.M üyelerinin kendi kanunlarında soruşturma usulleri vardır.Bunlara ek olarak Askerlerin, Hakim ve Savcıların özel soruşturma usulleri vardır. Bir memurun Devletin yapısına,mallanna ve Cumhuriyetin niteliklerine karşı v.b suç işlemesi halinde ; bu suçlar savcılar tarafinda C.M.U.K göre soruşturulur. Bu soruşturma kurumlar tarafından yapılan soruşturma usulünden daha hızlı ve etkindir. Soruşturma usulünün gelişimi C.M.U.K lehinedir, fiti gelişmenin son adımı 4229 saydı kanundur. Bu kanun ile gözaltı süresi yedi güne indirilmiştir. Özel soruşturma usulü suçun niteliğinden dolayı uygulanıyorsa C.M.U.K daha etkin ve hızlıdır. Bunun örnekleri;3005 sayılı kahun,2845 saydı kanun ile 1402 saydı kanundur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The cocept of a civil servant was't described clearly at Turkish Penal Code 279 artikal.This concept was explaned by the help of the Administrative law. A person who employed by the legistlative(T.B.M.M ),the executive power (Bakanlar Kurulu ve idare) or the judical power(Bagımsız Yargı) is assigned on public duty(kamu görevi) is called a civil servant. On the other hand; a person who does the same work acordigng to puplic law and not related the govermant is called civil servant, (as witness )Most of unrelated people by the government are civil servant The reason of calling them civil servant they take part in public duty that is suitable for public law procedure.The Supreme Curt has same idea abaut concept of civil servant. The procedure of criminal law can be devided in two ways. One of them is The Procedure of Code of criminal(CMUK).Othert is the private criminal procedures. The most important of this subjekt is M.M.H.K.Who can be investigated according to M.M.H.K (Private, investigate procedure of civil servant). That question was cleryfied with Turkish Grand Nationel Assemble' s decisions august 8.. 1941 number 1255. İn accordince with the decision of the Turkish Grand National Assembly if aperson accepted civil servant according to The Penal Code 279 article, commits acrime of duty. He is investigated by his/her instutions according to M.M.H.K. There are another kind of private investigation procedure in tilrkish law system.The members of the Constitional Curt(A.Y.M),the Council of state (Danıştay), the Govermant accounting braue (Sayıştay) the Supreme Court (Yargıtay) the Military Supreme Court( Askeri Yargıtay),the High military Administrative Court (Askeri Yüksek İdare mahkemesi),the High Education Associate (Y.Ö.K) and The Grand Assembly of Turkish (T.B.M.M) has its own investigations procedure about crime of duty,in addition The members of army and judges and public procedure has its own procedure too. İn case a civil servant commit a crime againnt the unity of Turkish Republic,the sturacture and property of govermant.This crime are investigated by public prosecuters according to the porocedure of code of criminal.(C.M.U.K) That is 139SUMMARY The cocept of a civil servant was't described clearly at Turkish Penal Code 279 artikal.This concept was explaned by the help of the Administrative law. A person who employed by the legistlative(T.B.M.M ),the executive power (Bakanlar Kurulu ve idare) or the judical power(Bagımsız Yargı) is assigned on public duty(kamu görevi) is called a civil servant. On the other hand; a person who does the same work acordigng to puplic law and not related the govermant is called civil servant, (as witness )Most of unrelated people by the government are civil servant The reason of calling them civil servant they take part in public duty that is suitable for public law procedure.The Supreme Curt has same idea abaut concept of civil servant. The procedure of criminal law can be devided in two ways. One of them is The Procedure of Code of criminal(CMUK).Othert is the private criminal procedures. The most important of this subjekt is M.M.H.K.Who can be investigated according to M.M.H.K (Private, investigate procedure of civil servant). That question was cleryfied with Turkish Grand Nationel Assemble' s decisions august 8.. 1941 number 1255. İn accordince with the decision of the Turkish Grand National Assembly if aperson accepted civil servant according to The Penal Code 279 article, commits acrime of duty. He is investigated by his/her instutions according to M.M.H.K. There are another kind of private investigation procedure in tilrkish law system.The members of the Constitional Curt(A.Y.M),the Council of state (Danıştay), the Govermant accounting braue (Sayıştay) the Supreme Court (Yargıtay) the Military Supreme Court( Askeri Yargıtay),the High military Administrative Court (Askeri Yüksek İdare mahkemesi),the High Education Associate (Y.Ö.K) and The Grand Assembly of Turkish (T.B.M.M) has its own investigations procedure about crime of duty,in addition The members of army and judges and public procedure has its own procedure too. İn case a civil servant commit a crime againnt the unity of Turkish Republic,the sturacture and property of govermant.This crime are investigated by public prosecuters according to the porocedure of code of criminal.(C.M.U.K) That is 139