Organ ve fonksiyon kaybı olan hastaların beden imajındaki değişmeler ve hemşirelerin yaklaşım güçlükleri
Body image alterations in patients suffering limb and function loss and problems in nurses approach to these patients
  1. Tez No: 30234
  2. Yazar: SELMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT KUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
79 yapılması uygun olacaktır. 3. Özet Araştırma, organ ve fonksiyon kaybı olan hastaların beden imajları nın değerlendirilmesi ve beden imajı değişen hastalara bakım veren hemşi relerin yaşadıkları güçlüklerin belirlenerek bunların nedenlerinin ortaya konulması amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi ' nin genel cerra hi, ortopedi, nöroloji, yanık, jinekoloji servislerinde yürütülmüştür. Şubat 1991-Şubat 1992 tarihleri arasındaki bir yıllık sürede ekstremite amputasyonu yapılan ve multiple sclerosis tanısıyla yatırılan 20-50 yaş lar arasındaki, en az ilkokul mezunu olan 60 hasta ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan 30 sağlıklı birey araştırmanın örneklemini oluşturmuş tur. Hemşirelik boyutuyla ilgili olarak da yukarıda belirtilen servisler de çalışan tüm hemşireler araştırmanın hemşire örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veriler hasta ve hemşirelerle ilgili tanıtıcı bilgiler den oluşan“Kişisel Bilgi Formu”, hasta ve hemşirelerin beden imajlarını değerlendiren“Çok Yönlü Beden-Benlik İlişkileri Ölçeği”ve hemşirelerin beden imajı değişikliği olan hastalara yaklaşımlarındaki güçlükleri araş tıran bir“Güçlük Değerlendirme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Araştır ma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, t-testi, Kruskall Wallis testi, Mânn Whitney-U testi, varyans analizi ve korelas yon önemlilik testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralanabilir: Organ ve fonksiyon kaybı olan hastaların beden imajları sağlıklı bireylere göre80 daha bozuktur, organ ve fonksiyon kaybı yaşamak beden imajı puanını dü şürmektedir. Ayrıca görünür ve belirgin organ kayıpları fonksiyon kayıp larına göre bireyin beden imajında daha fazla değişiklik yaratmaktadır. Bununla birlikte, fonksiyon kaybı olan hastaların genel sağlık durumları nı değerlendirmeleri daha olumsuzdur. Hastalık durumlarında ileri yaşta olma, evli olma, aile reisi ol ma, düşük sosyoekonomik düzeyde olma değişkenleri beden imajını olumsuz yönde etkilemekte; hastalarda cinsiyet ve eğitimin beden imajı üzerinde doğrudan bir etkisi olmamaktadır. Ayrıca hastalık süresi hastaların be den imajlarını kısmen etkilemekte, prognoza ilişkin bilgi alma ise hasta ların beden imajlarını olumlu yönde etkilemektedir. Araştırmaya alınan hemşirelerin beden imajı değişen hastalara yak laşımda güçlükler yaşadıkları, bu güçlüklerin öncelikle kendi duygularıy la ilgili olduğu, bilgi ve beceri gereksinimlerinin olduğu görülmüştür. Hemşirelerin en fazla amputasyon gibi beden görünümünün belirgin derece de bozulduğu durumlar karşısında yoğun duygular yaşadıkları ve bu duygu larıyla başetme güçlüklerinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca hemşirelerin bu tür hastalara yaklaşımlarında eğitim düzeyinin, yaş ve deneyimin, be den imajı konusunda bilgilenmenin ve kendi beden imajlarının etkili oldu ğu görülmüştür. Sonuçlara uygun öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
81 BODY IMAGE ALTERATIONS IN PATIENTS SUFFERING LIMB AND FUNCTION LOSS AND PROBLEMS IN NURSES' APPROACH TO THESE PATIENTS This descriptive study is planned with the aims of evaluating body image in patients with limb and function loss and assessing the underlying factors of problems encounter by nurses caring these patients. This study is carried out in general surgery, orthopaedic surgery, neurology, burns and gynaecology clinics of Hacettepe University Hospital. Sixty patients with multiple sclerosis or limb amputation hospitalized between February 1991 - February 1992 and thirty healthy volunteers cons titute the materials of this study. Patients were between 20-50 years of age, and had completed primary education at least. Nurses working at above mentioned clinics constitute the materials of the second part of this study. Data were collected by means of“Personal Data Form”,“Multidimen sional Body-Self Relations Questionnaire”, and“Problem Assessment Form”. Personal Data Form contains introductory knowledge on patients and nur ses. Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire assesses the body images of patients and nurses. Problem Assessment Form investigates the problems encounter by nurses in caring patients with altered body image. Statistical analysis of data was made by using percentage values, Stu dent's t-test, Kruskal-Wallis test, Mann Whitney-U test, analysis of Va riance, and correlation coefficients. Conclusions of this study are as follows: Body image of patients with limb and function loss is worse than healthy individuals. To experience a limb or function loss decreases82 overall body image score. Visible and appearant limb losses alters body- image more than functional loss. However, patients with functional loss have a more negative attitude on general health status. Variables as advanced age, being married, supporting a family, and low socioeconomic level affects body image negatively in illness. Sex and education status of the patients do not have a direct effect on body image. While duration of illness has a partial effect on body image being in formed on prognosis has a positive effect. It was observed that nurses who joined this study had problems in approaching patients with altered body image, these problems were related to nurses' own emotions, and these nurses were in need of knowledge and skills in caring these patients. Complex and intense emotions aroused and problems in coping with these emotions appeared especially in caring pa tients with appearant losses or deformations such as limb amputation. Nurses' approach to these patients was affected by educational status, age, professional experiences, being in formed on body image, and own bo dy image. Proposals conforming with the conclusions of this study are made.