Kronik böbrek yetmezliğine bağlı olarak hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda plasma selenyum ve vitamin-E düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 30235
  2. Yazar: EMEL GENÇOĞLU (BATI)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MENEVŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
-48- 6- Ö Z E T Bu çalışmada hemodiyaliz öncesi ve sonrası olmak üzere 14 KBY hastasında ve 14 bireyden oluşan kontrol grubunda plasma selenyum ve Vitamin-E düzeyleri incelenmiştir. KBY hastalarının hemodiyaliz öncesi ve sonrası selenyum ve Vitamin-E düzeyleri kıyaslandığında kontrol grubu selenyum ve Vitamin-E miktarlarına göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Bulduğumuz selenyum ve Vitamin-E düzeyleri literatür ile karşılaştırıldığında uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-49- 7-SUMMARY In this study, the plasma selenium and Vitamin-E levels of 14 patients with chronic renal failure (CRF) and of a control group with 14 healty people were measured. Measurements for CRF patients were made both of before and after haemodialysis treatment. Pre-haemodialysis levels of selenium and Vitamin-E of the patients were compared with those of the post- haemodialysis levels and it was found that the both levels are lower than those of control values Our findings relating to the levels of selenium and Vitamin-E are found to be consistent with literature.