Farklı besinlerle beslenen Anser anser (Linneaus, 1758)'in kas ve karaciğer dokularında bazı biyokimyasal parametrelerdeki değişimlerin incelenmesi
Examination of changes in some biochemical parameters at muscle and liver tissues of Anser anser (Linneaus, 1758) overfed with different grains
- Tez No: 302359
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Zooloji, Biochemistry, Biology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, Kars ilinde yetiştirilen kazların farklı besinlerle (arpa, buğday, çavdar ve mısır) beslenmesi sonucu kas ve karaciğer dokusunda oluşan bazı biyokimyasal parametrelerdeki değişimler araştırıldı. Çalışmada yağ asidi düzeyi, lipofilik vitamin değerleri, total protein ve glutatyon miktarları, lipit peroksidasyon (LPO) değerleri ile kolesterol düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we were examined the changes in some biochemical parameters at muscle and liver tissues of geese which grown in province of Kars by feeding with different foods (Barley, Wheat, Rye and Corn) have been investigated. A total of 35 adult geese were randomly assigned into 5 treatment groups and fed ad libitium different roughage sources (control, barley, wheat, rye and corn) for 6 weeks. At the study, level of fatty acid, lipophilic vitamin values, amount of protein and glutathione, values of lipid peroxidation (LPO) and cholesterol levels have been measured.