Farklı besin ortamlarında yetiştirilen değişik konukçularda koinobiont parazitoit Venturia canescens (Hym: Ichneumonidae)'nin gelişimi
Investigations on the development of koinobiont parasitoid Venturia canescens (Hym: Ichneumonidae) on different hosts reared on different nutrients
  1. Tez No: 170131
  2. Yazar: NİLÜFER GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FARKLI BESİN ORTAMLARINDA YETİŞTİRİLEN DEĞİŞİK KONUKÇULARDA KOİNOBİONT PARAZİTOİT VENTURM CANESCENS (HYM.: ICHNEUMONIDAE)'NİN GELİŞİMİ Nilüfer GÖKÇEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neşet KILINÇER Bu çalışma ile farklı besin ortamlarında farklı konukçular üzerinde yetiştirilen koinobiont parazitoit Venturia canescens'm gelişimi 25°C sıcaklık, % 60-70 orantılı nem, 16:8 aydınlık karanlık koşullarda incelenmiştir. Çalışmada doğal ve yapay besin ortamlarında Ephestia kuehniella, Ephestia cautella ve Plodia interpunctella üzerinde yetiştirilen koinobiont Venturia canescens'm bazı biyolojik özellikleri araştırılmıştır. Parazitoitin gelişme süresi, çıkış oram, ergin kuru ağırlığı, yaşam süresi ve potansiyel yumurta veriminin denenen besin çeşitlerine ve konukçuya göre önemli ölçüde değiştiği saptanmıştır. V. canescens'ın laboratuvar konukçusu Galleria mellonella denenen doğal besin ortamı petekte ve yapay besin olarak Deseo vd. (1990)'in önerdiği besin ortamında gelişimini başarıyla tamamlamamıştır. Ancak bu besinlerle beslenen G. mellonella' nın. larvaları başarılı bir şekilde parazitlenmesine rağmen parazitoit çıkışları gerçekleşmemiştir. Bu sonuçlar V. canescens'ın yetiştirilmesinde laboratuvar konukçusu G. mellonella' nın uygun bir konukçu olmadığını göstermiştir. 2005, 71 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Venturia canescens, konukçu besini, parazitoit gelişimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATIONS ON THE DEVELOPMENT OF KOINOBIONT PARASITOID VENTURIA CANESCENS (HYM.: ICHNEUMONIDAE) ON DIFFERENT HOSTS REARED ON DIFFERENT NUTRIENTS Nilüfer GOKCEK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Projection Supervisor: Prof. Dr. Neşet KTLINCER Development of koinobiont parasitoid, Venturia canescens reared on different hosts on different diets are examined under the conditions of 25°C, 60-70% relative humidity and 16:8 LD. Some biological characteristics of koinobiont Venturia canescens reared on Ephestia kuehniella, Ephestia cautella and Plodia interpunctella and fed -with artificial and natural diets have been investigated. It is indicated that the development of the parasitoid significantly varied in accordance with the type of the diet and host itself used in the experiments. Gdlleria mellonella, the laboratory host of V. canescens, successfully completed its development on wax, as the natural diet and also on the artificial diet that Deseo et all (1990) suggested. However, although the larvae of G. mellonella, fed with these diets, were parasited successfully, the parasitoid eclosions were not realized. These results have shown that the laboratory host G. mellonella is not an appropriate host to rear V. canescens. 2005, 71 pages KEY WORDS: Venturia canescens, host nutrient, development of parasitoid.