Aflatoksin B1'in immunolojik etkileri
- Tez No: 30237
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada ortalama ağırlıkları 199.68±2.58 g olan Wistar albino türü 28 adet dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar 4 gruba ayrıldı. I. Grup kontrol olarak tutuldu. II. Gruba 0.3 ml Dimethyl sulfoxide (DMSO), III. Gruba 0.145 mg/kg aflatoksin Bı, IV. Gruba 0.7 mg/kg aflatoksin Bı 14 gün süreyle gün aşırı intraperitoneal olarak verildi. Aflatoksin Bı'in vücut, karaciğer, böbrek, dalak, timus ağırlıkları, kan hücreleri ve T lenfositlerinin rozet oluşumları üzerine olan etkileri araştırıldı. Aflatoksin Bı'in doza bağlı olarak vücut, karaciğer, böbrek ve dalak gelişimlerini yavaşlattığı ve dolayısıyla bunların ağırlık artışının az olmasına neden olduğu, ancak timus ağırlığını etkilemediği saptandı. Yine doza bağlı olarak eritrosit, lökosit ve hematokrit düzeylerini azalttığı, nötrofıl yüzdelerini artırdığı, lenfosit ve monosit yüzdelerini ise azalttığı, total rozet, aktif rozet, düşük afıniteli rozet, teofıline dirençli hücrelerin, teofılinle inhibe olan hücrelerin düzeylerini azaltarak immun sistemi baskıladığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, 28 female rats (Wistar albino) weighing 199.68±2.58 g were used. They were divided in to 4 groups. The first group was the control, 2nd, 3rd and 4th groups were enjected 0.3 ml Dimethyl sulphoxide, 0.145 mg/kg and 0.7 mg/kg aflatoxin Bi i.p. respectively for 14 days. The effects of aflatoxin Bi were investigated on the blood cells, rozet forming of T lymphocytes and the weight of body, liver, kidney, spleen and thymus. Aflatoxin B* dose-dependently decreased development of body, liver, kidney and spleen and it caused very little increasing weight of these organs, but thymus was not affected. While it reduced the number of erythrocytes, leukocytes and haematocrit, and the percentage of lymphocyte and monocyte, it increased the percentage of neutrophile. It is concluded that aflatoxin Bi depressed immun system by decreasing the percentage of total rozet, active rozet and theophylline-resistant cells, and theophylline-sensitive cells.