Design and calibration of a TEM stripline for electromagnetic compatibility testing
Elektromanyetik uyumluluk testleri için TEM şerithat tasarımı ve kalibrasyonu
  1. Tez No: 302395
  2. Yazar: SEZGİN HİLAVİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP KUŞTEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günlük yaşantımızın her alanında elektrikli ürünleri kullanırız. Her elektrikli cihazın bir başka cihazla istenmeyen bir girişime sahip olma potansiyeli vardır. Bir sistem içinde istenmeyen akım ve voltajların üretilmesi ile elektriksel gürültü işareti üretilebilir. Beklenmeyen radyo frekans (RF) enerjileri bu tür gürültü işaretlerini üretir.Elektromanyetik girişim terimi ?EMI- elektriksel gürültünün bir sistemin fonksiyonlarını bozmasını tanımlar. Bu yüzden EN55020 standardı gibi Avrupa Normlarına göre yayılım ve bağışıklık testlerinin yapılması gerekir.Bu tezde, ışınımla bağışıklık testi açıklanacak ve bu test için standartta önerilen test sahası olan TEM şerithat yapısının temel gerekliliklerinden bahsedilecektir. Şerithat paralel iki plakası arasında düzgün elektromanyetik alan sağlayabilen bir iletim hattıdır. Işınımla yayılım testinde ölçülen bir ürünün boşlukta yayılan elektromanyetik enerjiye karşı koyabilmesiyle fonksiyonlarını istendiği gibi sürdürüp sürdüremediğidir.Bu testte kullanılmak üzere alternatif bir test sahası oluşturabilmek için yeni bir TEM şerithat tasarımı yapılmıştır. Bu şerithat standardın önerdiği yapıdan daha büyük olarak tasarlanmıştır. Temel olarak dikkate alınan tasarım parametreleri (karakteristik empedans, alan düzgünlüğü gibi) ve şerithattın kalibrasyonudur. Standartta önerilen stripline 80 cm yüksekliğe sahiptir ancak test edilecek daha büyük cihazlar için bu yükseklik yeterli değildir. Alternatif başka bir şerithat yapısı standartta belirtilen gereklilikleri karşılamak kaydıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Electrical products are used in every aspect of our lives. Every electrically device has the potential of causing unintentional interference to other electrical devices. All unwanted currents or voltages that may arise in a system generate electrical noise. All kinds of unexpected radio-frequency (RF) energy produce this kind of noise.The term Electromagnetic Interference ?EMI ? describes the situation that electrical noise destroys the functionality of systems. Therefore, emissions and immunity tests have to be performed according to the harmonized European norms like EN55020 standard.In this thesis, immunity to radiated fields testing will introduce and the basic requirements of the suggested test site which is a TEM stripline will also be mentioned. Stripline is a transmission line construction which provides a uniform electromagnetic field between its parallel plates. Radiated immunity can be defined as the product?s ability to withstand EM energy that arrives via free-space propagation for its functionality.Design of a new TEM stripline for EMC testing is given in order to construct an alternative test site, a new stripline bigger than the one given by the standard was built. Main attention has been focused on the design parameters (characteristic impedance, field uniformity etc.) and calibration of the designed stripline. Defined stripline in the standard has 80 cm height but it is not sufficient for big equipments under test (EUTs). Then an alternative stripline can be used if it fulfills the specifications required by the standard.