Determination of antibiotics in raw and UHT milk samples by the image forming method of biocrystallization
Biokristalizasyon görüntü oluşturma metodu ile çiğ ve UHT süt örneklerinde antibiyotiklerin tespit edilmesi
  1. Tez No: 302394
  2. Yazar: MERVE PELVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN ÜNLÜTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma kalıntı analizinde geniş antibiyotik kalıntı yelpazesine sahip, çiğ ve içme sütlerinde doğrudan ölçüm yapabilen, kesin ve güvenilir sonuç veren, yeni bir tekniğin araştırılmasını hedeflemiştir. ?Biyokristalizasyon metodu? çiğ ve içme sütlerinde antibiyotik kalıntılarının belirlemek için yeni bir yöntem olarak seçilmiştir. Bu metod, ionik maddelerin bakır klorür dihidratın sulu çözeltilerine eklenip sabit sıcaklık ve bağıl nemde kurutulduklarında oluşturdukları kristalografik olguya dayanır.Bu çalışmada, çiğ ve UHT süt örneklerinin antibiyotik kalıntıları New SNAP* Beta-Lactam test kiti ile belirlenmiştir. Süt örneklerinin kimyasal özellikleri (% yağ, % protein, % laktoz, % mineral, % yağsız kuru madde) belirlendikten sonra biyokristalizasyon metodu antibiyotiksiz çiğ süt örnekleri kullanarak optimize edilmiştir. Biyokristalogramların değerlendirilmesi bir panel ile gerçekleştirilmiştir. En iyi biyokristalogram görüntüleri % 0,5'lik süt konsantrasyonu % 5'lik CuCl2.2H2O konsantrasyonu ile, 3'e 1 oranında 6 ml karışım hazırlanıp 30°C sıcaklıkta, % 60 bağıl nemde 22 saat kurutularak elde edilmiştir.Optimizasyondan sonra, biyokristalogram görüntüleri, çiğ ve UHT süt örneklerine penisilin g (2, 4, 8 ppb) ve ampisilin (2, 4, 8 ppb) eklenerek optimize edilen koşullarda oluşturulmuş ve görsel olarak analiz edilmiştir. Biyokristalizasyon metodu, çiğ ve UHT sütleri sonradan penisilin ve ampisilin eklenen sütlerden ayırt etmede başarılı olmuştur. Bu metot, antibiyotiksiz sütlerle doğal yolla antibiyotik bulaşmış sütleri ayırmada daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate a new technique for the antibiotic residue analysis that can able to detect a wide range of antibiotic residues directly in raw and drinking milk by producing reliable and definitive results. ?Biocrystallization method? was selected as a new technique to distinguish the raw and UHT milk samples containing antibiotic residues from the antibiotic free ones. This method is based on the crystallographic phenomenon that occurs after adding ionic substances to an aqueous solution of dihydrate CuCl2 and drying in a constant temperature and relative humidity.In this study, the raw and UHT milk samples was screened for antibiotic residues using New SNAP* Beta-Lactam (IDEXX Lab. USA) test kits. Then, the chemical properties of milk samples (e.g. fat%, protein%, lactose%, minerals%, SNF%) were determined., At the same time, biocrystallization method were optimized with antibiotic free raw milk samples. Evaluation of biocrystallograms was performed via a panel. The best biocrystallogram images were obtained for 6 ml of milk samples prepared from 0,5 % milk and 5% CuCl2.2H2O solution by mixing at a ratio of 3 (milk) to 1 (CuCl2.2H2O) and dried at 30 °C and 60% relative humidity for 22 h.After optimization, the raw and UHT milk samples were spiked with Penicillin G (2, 4, 8 ppb) and Ampicillin (2, 4, 8 ppb) to generate biocrystallogram images at the optimized conditions. All the images were evaluated with a visual inspection. Biocrystallization method was successfully used to distinguish raw and UHT milk from the samples spiked with Penicillin G and Ampicillin. This method gave better results when discriminating naturally contaminated raw milk from antibiotic free raw milk.