Chemical composition analysis of agroindustrial waste and their potential usage in bio-ethanol production
Tarımsal atıkların kimyasal bileşim analizi ve biyoetanol üretiminde kullanım potansiyelleri
- Tez No: 302396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZEN, DOÇ. DR. CANAN TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye' de 2000 ve 2008 yılları arasında meyve suyuna işlenen meyve ve sebze miktarı 4918400 tondur. Bir meyvenin yaklaşık olarak %15-30' u posa olduğuna göre her yıl yüksek miktarlarda posa atığı oluşmaktadır. Bu meyve posalarından bazılarının biyoetanol için potansiyel bir fermentasyon ortamı olduğu düşünülmüştür. Çalışmanın amacı ilk olarak hidroliz koşullarının istatistiksel olarak optimize edilmesi ve en iyi sonuç gösteren hidrolizatın Trichoderma harzianum kullanılarak biyoetanol üretiminde kullanılmasıdır. Optimizasyon için seçilen faktörler sıcaklık, zaman, katı-sıvı oranı ve asit yüzdesi olarak belirlenmiş olup sonuçlar furfural, hidroksimetilfurfural, glukoz, kslioz, galaktoz, arabinoz ve toplam indirgen şeker kazancı şeklinde ele alınmıştır. Tarama sonuçlarına göre, optimizasyon için sıcaklık ve zaman seviyeleri kayısı için 126 °C, 40 dk., elma ve şeftali için 110 °C, 40 dk. olarak belirlenmiş, diğer faktörlerin seviyeleri ise genişletilmiştir. Optimizasyonda en yüksek şeker kazancı elma için %31, kayısı için %49.16 ve şeftali için %52.44 şeklinde belirlenmiştir. Bu sonuçlardan da anlaşılacağı üzere meyve posaları biyoetanol üretimde kesin bir potansiyel içermektedir. Fermentasyon aşaması için üç çeşit inkübatör (CO2, statik ve çalkalamalı) kullanılmıştır. Tricoderma harzianum aerobik olarak iki farklı besi ortamında (YPM ve YNB) üretilip elma hidrolizatına ekildikten sonra her bir inkübatörde biyoetanol üretilmesi için kullanılmıştır. En yüksek biyoetanol üretimi 1.67 gr/L olup çalkalamalı inkübatörde YNB ortamında büyüyen organizma ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Between the year 2000 and 2008 the amount of fruits and vegetables used in fruit juice industry were 4918400 tons in Turkey. Thus, % 15-30 of a fruit is pomace, high amount of pomace appears as waste in fruit juice industry every year. Some of these pomaces could be candidates as potential fermentation media for bioethanol production. The aim of this study was in first step the optimization of the hydrolysis conditions using statistical methods and then the selection of the best hydrolysate for bioethanol production using the fungus Tricoderma harzianum. In the optimization study the factors were temperature, time, solid liquid ratio and acid percentage whereas the responses were furfural, hydroxymethylfurfural, glucose, xylose, galactose, arabinose and total reducing sugar yield. According to the results of the screening process, the hydrolysis step was carried out at a temperature and time of 126 °C, 40 min for apricot pomace and 110 °C, 40 min for peach and apple pomace. In the optimisation step and levels of the other factors were enlarged. The highest reducing sugar yield during optimization was 31% for apple, 49.16% for apricot and 52.44% for peach pomace. These results indicated that these pomaces hold certain potential for bioethanol production. Three different incubators (CO2, static and non-static) were used for the fermentation process. Tricoderma harzianum grown aerobically in two different media (YPM and YNB) inoculated in apple hydrolysates was used in each incubator for bioethanol production. The highest ethanol production was 1.67g/L in non-static incubator with the culture grown in YNB media.