Use of metal templates for microcavity formation in alumina
Alümina içinde mikroboşluk oluşturulması için metal şablonlar kullanılması
- Tez No: 302397
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mikro tüneller içeren alümina seramikler, mikron altı boyutlu alümina tozu ile titanyum, bakır ya da paslanmaz çelik tellerin metal bir kalıp ile sıkıştırılarak 1350oC sıcaklıkta 4 saat pişirilmesi ile üretilmiştir. Tellerin çapları 50 ile 125 mikrometre arasında değişmektedir. Bakır, tamamen eriyik halde bulunmuş ve alümina içerisinde hiçbir iz bırakmadan akıp gitmiştir. Paslanmaz çelik ise gerisinde biraz gözenek bırakarak alümina içine difüze olmuştur. Öte yandan titanyum, alümina içine 20-30 mikrometre/saat hızla difüze olmakta ve arkasında fazlaca Kirkendall porozite kalıntısı bırakmaktadır. Gözeneklilik miktarı, tozlara yoğun öğütme uygulanarak daha da arttırılabilir. Fakat bu çalışmada öğütme kullanılmamıştır ve bu yüzden tam bir mikro tünel gözlenmemiştir. Seramiklerde oluşan gözeneklerde Kirkendall etkisi yoğun bir biçimde gözlenmiştir. Ayrıca seramiğin yoğunlaşma davranışı dikey dilatometre ile incelenmiştir. Seramiklerde % 93'e varan yoğunluk elde edilmiştir. Bazı testlerde, metal Ti plakalar, yoğunlaştırılmış alümina ile difüzyon çifti olarak kullanılmaktadır. Benzer difüzyon davranışı plaka ve teller kullanılarak da gözlenir.
Özet (Çeviri)
Alumina ceramics with microtunnels are produced by compressing submicron sized alumina powder and Ti, Cu or stainless steel wires in a metal die before firing the compacts at 1350oC for 4 hours. Diameters of wires ranged from 50 to 125 micrometers. Copper was found to completely melt and flow away from the compact leaving no trace of copper in alumina. Stainless steel diffused out into the alumina leaving few pores behind. Titanium, on the other hand, diffused into alumina at 20 to 30micrometers/hour and left plenty of Kirkendal porosity behind. The amount of porosity could have been increased further by applying intensive milling to the powder. But no milling was done in this study and hence a complete micro-tunnel was not obtained. The Kirkendal effect was observed to be effective in producing pores in the ceramic. Densification behavior of the ceramic was also investigated with a vertical dilatometer. Densities up to 93% were achieved in the ceramics. In some tests Ti metal plates were used as diffusion couples with alumina compacts. Similar diffusion behavior was observed with plates and wires.