Seçilen bir parçaya ait plastik kalıp tasarımı
Plastic mold design for a selected part
- Tez No: 302452
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gelişen dünya koşullarıyla birlikte çeşitlenen ürün yelpazesi, istenen ürün kalitesi ve miktarı seri üretim makinelerinden olan kalıpları vazgeçilmez kılmıştır.Enjeksiyon kalıplama en geniş üretim yelpazesine sahip polimer işleme yöntemlerinden biridir. Karmaşık tasarımlara cevap verilebilmesi konvansiyonel yöntemlerle mümkün olmadığından, parçanın kalıptan çıkmasından sonra ikincil işlemleri de tek adımda yapabilmeyi kapsayacak şekilde, her geçen gün gelişerek ileri kalıplama teknikleri araştırılmaktadır.Bu tez çalışmasında, başta otomotiv sanayisinin taleplerini karşılamak üzere araştırılmış ileri kalıplama yöntemlerinden ?Kalıp İçi Kumaş Kaplama? yöntemi irdelenmiştir. Kalıp içi kumaş kaplamanın başlıca yapılabildiği üç yöntem incelenmiş, kendi aralarında karşılaştırılmış ve her üçünün içinden birbiriyle uyumlu olabilecek özelikleri bir arada yeni bir yöntemde toplayarak, yöntem iyileştirmesine gidilmiştir. Ayrıca bu yöntemin ihtiyacı olan ekipman, kaplama malzemesi çeşitleri ile özellikleri ve kalıp tasarımı hakkında çeşitli yenilikler göz önüne sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The variety of the products changing due to the improving world conditions the required quality and amount of the product have caused the molds of the serial production machinery to be vital.Injection molding is one of the methods of polymer processing which has the largest range of production. Being impossible to respond to complicated designs with conventional ways, advanced molding techniques have been being investigated growingly each passing day in such a manner that it will include to be able to do the subprocesses in one step after the item extrudes from the mould.In this thesis study, ?In Mould Decoration? method which is one of the advanced molding techniques and which was investigated to meet the demands of mainly automotive industry has been examined. Three methods that in mold decoration can be achieved chiefly with have been analyzed, compared between eachother, gathering compatible specialities which these three methods have with one another in a new method, process improvement has been applied. Besides, various innovations about mold design, kinds and specialities of coating material and equipment that this method needs have been displayed.