Plastik enjeksiyon kalıp tasarım kurallarının analizi ve uygulanması
Analysis and application of plastic injection mold design rules
  1. Tez No: 441874
  2. Yazar: CANAN TUGAYTİMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Plastik enjeksiyon üretim yöntemi; ham malzemeyi yükleme, bunları ısıtma ve ergitme, basınçla kalıba enjekte etme, oluşan parçayı soğutma ve çıkartma, son işlem uygulama (atıkları kesme, yüzey işlemleri vb.) gibi işlemler içerir. Tüm bu süreçte kalıp çok önemli bir işlev icra eder. Böylece tasarlanacak kalıbın kalitesi üretilecek parça kalitesi ve maliyetine doğrudan tesir edecektir. Bu tez kapsamında plastik enjeksiyon kalıp tasarımı ele alınmakta ve modern Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) sistemleri ile bu işlemin nasıl etkin yapılacağı tanıtılmaktadır. Bu tez içinde; plastik enjeksiyon kalıpların geometrik şekillendirmelerinde temel kurallar (eğim açısı, yolluk vb.) ve unsurlar (pah, kavis, vida yuvası vb.) tanıtılmaktadır. Ayrıca, plastik enjeksiyon kalıp tasarımı esnasında belirtilen noktalar adım adım anlatılmıştır. ABS ürün malzemesi olarak seçilmiş ve detaylı olarak anlatılmıştır. Kalıp tasarımı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra bu teorik bilgiler desteğiyle örnek bir ürünün kalıbı üç boyutlu CAD programı kullanılarak tasarlanmıştır. Seçilen 3 örnek kalıp tasarımı da (basitten zora değişen) tez içinde gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The production method using plastic injection molding includes some operations such as: loading raw material, heating and melting them, injection melt material with pressure into mold, cooling and extraction the formed part, post treatment processes (cutting waste, surface treatment, etc). The designed mold performs a very important function during this entire process. Thus, the quality of the mold being designed will directly affect the quality and cost of parts to be produced. Within the context of this thesis, the design of plastic molds is examined and it is presented that how this process can be effectively performed by using modern CAD systems. The thesis also describes and discusses the basic rules of geometric shapes (the angle of inclination, runners, etc) and general design features (chamfers, curves, boss, etc) used in mold design. ABS is chosen as the product material and it is described in detail. It provides general information about mold design. After that the mould is designed for a commercial product using a CAD program The chosen 3 sample mold designs which ranges from ranging from simple to complex, are presented in the thesis.