Bilgisayar destekli tasarlanmış cam takviyeli polimer kompozit bir parçada akışa bağlı kaynak yeri probleminin incelenmesi
A research of weld line problem related to flow on a polymer composite part designed with cad and reinforced of glass fiber
  1. Tez No: 183176
  2. Yazar: YUSUF ÇAĞLAR KAĞITCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN TARAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
iÖZETYüksek Lisans TeziBİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARLANMIŞ CAM TAKVİYELİ POLİMERKOMPOZİT BİR PARÇADA AKIŞA BAĞLI KAYNAK YERİPROBLEMİNİN İNCELENMESİYusuf Çağlar KAĞITCISelçuk Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüMakine Eğitimi Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Necmettin TARAKÇIOĞLU2006, 109 SayfaJüri: Prof. Dr. Ahmet AKDEMİRDoç. Dr. Necmettin TARAKÇIOĞLUYrd. Doç. Dr. Behçet DAĞHANYapılan deneysel çalışmada; plastik enjeksiyon yöntemiyle üretilen polimerparçalarda meydana gelen, görünüm ve dayanımı büyük ölçüde etkileyen kaynakhattı problemi incelenmiştir. Polimer ürünlerde kaynak hattı kalitesine etki edenenjeksiyon parametrelerinden; enjeksiyon basıncı, enjeksiyon süresi ve ütülemebasıncı olmak üzere üç parametrenin etkisi araştırılmıştır. Birden fazla yerdekullanılabilen iki parçanın birbirine bağlanması ile hareketini sağlayan ve belli biryüke maruz kalan bağlantı mafsalı ele alınmıştır. Parçanın kullanım alanı göz önündebulundurularak, parça malzemesi olarak cam elyaf takviyeli poliamid (PA 6 GFR 30)kompozit seçilmiş ve kalıp tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu kompozit malzemeverilerine göre, MOLDFLOW yazılım programında plastik akışı, dolum süresi,basınç ve sıcaklık dağılımları, kaynak hattı ve hava boşlukları simülasyonlaincelenerek yolluk sistemi tasarımı belirlenmiş ve seçilen yerin üretim için uygunolduğuna karar verilmiştir. Belirlenen enjeksiyon parametrelerinin değiştirilmesiylenumuneler hazırlanmıştır. Üretilen numunelerin kaynak hattı SEM mikroskobualtında incelenmiş, numuneler çekme deneyine tabii tutulmuş ve sonuçlar eldeedilmiştir.Anahtar Kelimeler; Plastik enjeksiyon, Kaynak hattı, Polimer kompozit.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTMaster ThesisA Research of Weld Line Problem Related to Flow on a Polymer CompositePart Designed with CAD and Reinforced of Glass FiberYusuf Çağlar KAĞITCISelçuk UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Machine EducationSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Necmettin TARAKÇIOĞLU2006, 109 PagesJury: Prof. Dr. Ahmet AKDEMİRAssoc. Prof. Dr. Necmettin TARAKÇIOĞLUAssoc. Prof. Dr. Behçet DAĞHANWeld line problem that mainly effects the appearance and the resistanceoccurred in the polymer pieces produced with the plastic injection method wassearched experimentally. The effect of the alternation of three parameters namelyinjection pressure, injection time and hold pressure which influence the quality ofweld line on the polymer products are searched. An articulation link which can beused in more than one place, moves with two pieces tied to each other and is subjectto a certain loan is discussed. Considering the usage area of the part, composite offiber glass reinforced polyamide (PA 6 GFR 30) was chosen as the material and thedesign process of the part was implemented. According to this composite materialdata, in the MOLDFLOW software program; plastic in flow, filling time, pressureand heat distribution, weld line, air gap are being examined with stimulation, thetransportation allowance design is specified and it is decided that the chosen place issuitable for the production. Samples are prepared by altering the determined injectionparameters. Weld line of the produced samples is searched under the SEMmicroscope. Its tensile strength test has been done and results are obtained.Key Words; Plastics injection, Weld line, Polymer composite.