Metilentetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) ve timidilat sentetaz (TS) gen polimorfizmlerinin mide kanseriyle ilişkisi
The association of gastric cancer and methylenetetrahydrofolate reductasa (MTHFR) and thymidylate synthase (TS) gene polymorphism
- Tez No: 302498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ARSLAN, YRD. DOÇ. DR. HİLAL ARIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Konya bölgesinde mide kanseri tanısı konmuş hastalarda Metilentetrahidrofolat Redüktaz (MTHFR) C677T ve Timidilat sentetaz (TS) tekrar dizi polimofizmlerinin ve serum folat seviyesinin hastalıkla ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde mide kanseri teşhisi konulmuş 38 hasta ve sağlıklı 48 birey çalışmaya alınmıştır. MTHFR ve TS gen polimorfizmleri sırasıyla PZR RFLP ve PZR agaroz jel elektrorez yöntemleri ile analiz edilmiştir.Çalışmada folat metabolizmasında anahtar rol oynayan MTHFR ve TS enzimlerini kodlayan gen bölgelerindeki polimorfizmlerin ve bu metabolizmadaki değişimlerin fenotipik bir göstergesi olarak serumdaki folat seviyesinin mide kanseri üzerine etkisi araştırılmıştır. MTHFR gen bölgesi pozisyon 677'de gözlenen C/C, C/T ve T/T genotiplerinin mide kanseri ile istatistiksel olarak bir ilişki bulunmamıştır (p?0.05). TS geninin 5?UTR bölgesindeki ardışık (28 baz çiftlik) baz tekrar polimorfizmi sonucu görülen 2R/3R ve 3R/3R genotiplerinin mide kanseri ile ilişkili olduğu ve 3R allelinin risk alleli olduğu tespit edilmiştir (p?0.05). Serumdaki folat miktarının ise kontrol grubuna kıyasla hastalarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca mide kanserinin yaş ve cinsiyet ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir.Bu çalışma, TS polimorfizminin folat metabolizması ve mide kanserinin gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried on the patients diagnosed with stomach cancer in Konya, it was aimed to determine the relationship between repeat sequence polymorphisms of Methylenetetrahydrofolate Reductase (MTHFR) C677T and Thymidylate Synthase (TS) and serum folate levels of the patients and the disease. The study included 38 patients diagnosed with stomach cancer at Selcuk University Faculty of Medicine, Oncology Department and 48 healthy individuals. MTHFR and TS gene polymorphisms were analyzed by PZR RFLP and PZR agarose gel electrophoresis methods, respectively.In the study, the effects of polymorphisms in the gene regions encoding MTHFR and TS enzymes that play a key role in folate metabolism and folate levels in serum as a phenotypic indicator of the changes in this metabolism were investigated. The relationship of C/C, C/T and T/T genotypes observed in the MTHFR gene position 677 with stomach cancer was not statistically significant (p?0.05). It was found out that 2R/3R and 3R/3R genotypes as a result of sequential (28 base pair) base repeat polymorphism in 5?UTR region of TS gene were associated with stomach cancer and 3R allele was the risk allele (p?0.05). And the amount of folate in serum was determined to be higher in patients compared to the control group. In addition it was determined that stomach cancer is not associated with age and gender.This study shows that TS polymorphism can play an important role in the development of folate metabolism and stomach cancer.