Bazı Tricholoma türlerinin besinsel özelliklerinin incelenmesi
Nutritional properties of some Tricholoma species
  1. Tez No: 387204
  2. Yazar: HAMİDE ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Kimya, Biology, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında Tricholoma anatolicum, T. arvernense, T. caligatum ve T. imbricatum mantarları üzerinde kül, protein, karbonhidrat, enerji miktarları ve C vitamini miktarları AOAC yöntemleriyle belirlendi. Ayrıca, bu mantarların yağ asit bileşenleri GC ve GC-MS sitemi kullanılarak kalitatif ve kantitatif olarak belirlendi. Oleik asit (C18:1) ve linoleik asit (C18:2) dört Tricholoma türünde major bileşen olarak bulundu. T. anatolicum mantarında oleik asit ve linoleik asit miktarları sırası ile % 63,24 ve % 17,13 olarak belirlenirken, T. arvernense'de % 24,48 ve % 53,09, T. caligatum'da % 33,89 ve % 40,15, T. imbricatum'da ise % 39,26, % 37,50 olarak belirlendi. Çalışmamıza konu olan mantarların metal içerikleri ICP-OES cihazı ile 9 mineral ve 9 ağır metal kullanılarak mg/kg olarak hesaplandı. Sonuçların literatür ile uyum içinde olduğu görüldü. Böylece, ülkemizde doğal olarak yetişen, halk arasında tüketilen ve ticari potansiyelleri olan bu mantarların, besinsel özellikleri ile bazı kimyasal içeriklerinin bu tez çalışmasıyla ortaya konmasıyla elde edilen sonuçların ticaret potansiyelini arttırarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study thesis, the macronutrients (ash, protein, carbonhydrate, fat, energy) of four Tricholoma species; namely, Tricholoma anatolicum, T. arvernense, T. caligatum and T. imbricatum, together with vitamin C content was determined by AOAC procedures. The fatty acid contents of the mushrooms were analysed by using GC and GC-MSD. The methylated hexane extract totally possessed 16 fatty acid, and oleic acid (24.48-63.24%) and linoleic acid (17.13-53.09%) were found to be the majors in all studied species. The oleic acid and linoleic acid percentage concetrations of Tricholoma anatolicum were 63.24% and 17.13%, and 24.48% and 53.09% for T. arvernense, 33.89% and 40.15% for T. caligatum and 39.26% and 37.50% for T. imbricatum, respectively. In addition, the metal content was tested for nine minerals and nine heavy metals by using ICP-OES instrument. The results were found to be in a harmony with literature. The results reveled from this study will benefit to economi of both local area and our country by increasing the export, due to the fact that the Tricholoma species are grown naturally, and consumed by the local people, and have a commercial interest.