Terfezia boudieri Chatin, Fomes fomentarius (L.) Fr., Phellinus igniarius (L.) quél. ve Tricholoma anatolicum H. H.Dogan & Intini'nin meme kanseri hücrelerine antikanser ve modülasyon etkilerinin belirlenmesi
Determination of anticancer and modulation effects of Terfezia boudieri Chatin, Fomes fomentarius (L.) Fr., Phellinus igniarius (L.) quél. and Tricholoma anatolicum H. H.Dogan & Intini on breast cancer cells
- Tez No: 380967
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN, YRD. DOÇ. DR. MELTEM DEMİREL KARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mantarlar yüzyıllardan beri insanoğlu tarafından besin ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde makrofunguslar ile birçok bilim dalı değişik araştırmalar yapmakta ve tedavi amaçlı yeni çalışmalar planlanmaktadır. Birçok yenen ve yenmeyen mantar türlerinden önemli tıbbi etkiler elde edilerek, hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kanser hücre hatlarında ve tümörlerde kemoterapötik ajanlara karşı gelişen dirençlilik çoklu ilaç dirençliliği olarak bilinir (MDR). Bu dirençlilik pek çok antikanser ilacın hastalar üzerinde beklenen etkisini gösterememesine ve hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Çalışmada mantar türleri ultrasonikasyon yöntemiyle ekstrakte edilmiştir. İki antikanser ajana (paklitaksel ve vinkristin) karşı dirençli olan MCF-7 hücre hatlarında dört farklı mantar türü ekstraktının sitotoksik etkisi araştırılıp dirençliliği geri çevirme özellikleri belirlenmiştir. Ekstraktların paklitaksel ve vinkristine dirençli MCF-7 hücrelerindeki hücre yaşam ve üreme profillerine etkileri XTT testleriyle belirlenmiştir. Mantarların MCF-7/Vinc ile sitotoksisite analizleri sonucunda IC50 değerleri 1.20-1.90 mg/mL arasında, MCF-7/Pac 'deki IC50 değerleri 1.10-3.00 mg/mL arasında tespit edilmiştir. Mantar ekstraktlarının MCF-7 hücrelerinde modülasyon etkileri çeşitli floresan ölçümleriyle (Flow sitometri) belirlenmiştir. Mantar ekstraktlarının her iki dirençli hücre için MDR modülatör (dirençliliği geri çeviren ajan) olma potansiyeli taşıdığı belirlenmiştir. Ayrıca süspansiyondaki fenolik bileşikler HPLC ile belirlenip ayrıştırılmıştır. Analiz sonucunda kullanılan fenolik bileşiklerde en iyi değerleri yenilmeyen mantarlar olan Fomes fomentarius ve Phellinus igniarius vermiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular yeni kemoterapötiklerin ve modülatörlerin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Fungi have been used as food or treatment by people for centuries. Nowadays, various scientific fields have been done different research projects on the macrofungi and many projects are being planned for the therapies. By the help of important medical effects were obtained many edible and inedible fungal species, it has been used widely in the treatment of disease. The resistance developed against chemotherapeutic agents in cancer cell lines and tumours is known as multiple drug resistance (MDR). This resistance developed against chemotherapy causes most of the chemotherapeutic agents not to show expected impact on the patients and leads to the progression of the disease. In the experiment, dried fruiting body of fungal species were extracted by ultrasonication. After investigation of the cytotoxic effects of extracts from four different fungi species on the paclitaxel and vincristine resistant MCF-7 cell lines, drug resistance reversing ability of the extracts were determined. The effects of extracts on paclitaxel and vincristine resistant cells were determined by cytotoxicity tests XTT. As a result of the cytotoxicity assay of mushrooms, IC50 values for MCF-7/Vinc were between 1.20 and 1.90 mg/mL, IC50 values for MCF-7/Pac were found between 1.10 and 3.00 mg/mL. Modulation effects of mushroom extracts at MCF-7 cells were determined with fluorescence measurements (flow cytometry). It has been determined that, the mushroom extracts has the potential to become MDR modulator (the agent reversing resistance) for both resistant cells. Furthermore phenolic compounds were determined by HPLC method. Fomes fomentarius and Phellinus igniarius which are non-edible mushrooms contain the highest level of phenolic compounds which are used in the result of analysis. Thus, the findings will contribute to the development of new chemotherapeutic and modulator agents.