s-Triazin merkezli schiff bazlarının sentezi ve bazı metal komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of s-Triazine cored schiff bases and investigation of their some metal complexes
- Tez No: 302534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada çıkış maddesi olarak siyanür klorür kullanıldı. Siyanür klorür, literatürde verilen metodlardan faydalanılarak metanollü ortamda NaHCO3 ile tek klor ucu metoksi haline dönüştürülerek, 2,4-dikloro-6-metoksi-1,3,5-triazin olarak sentezlendi. Sonra sodyum karbonat ve benzenli ortamda 4-hidroksibenzaldehit ile reaksiyona girerek, 2,4-di(4-hidroksifenilimino)-6-metoksi-1,3,5-triazin (DİPOD) elde edildi. Dipodal Schiff bazlarının sentezi için, 4-aminofenol, 4-aminobenzoik asit, 5-aminoizofitalik asit molekülleri kullanıldı. Etanollü ortamda çözülmüş, 2,4-bis(4-hidroksifenilimino-4'-formilfenoksi)-6-metoksi-1,3,5-triazin ligandına etanolde çözülmüş [Fe(salen/saloph)]Cl, [Cr(salen/saloph)]Cl, [Mn(salen/saloph)]Cl ligandları ilave edilerek tek oksijenle koordine olmuş dipodal kompleksler elde edildi. Bunun yanında 2,4-bis(4-karboksifenilimino-4'formilfenoksi)-6-metoksi-1,3,5-triazin ve 2,4-bis(2,5-dikarboksifenilimino-4'formilfenoksi)-6-metoksi-1,3,5-triazin ligandlarına, [Fe(salen/saloph)]Cl, [Cr(salen/saloph)]Cl, [Mn(salen/saloph)]Cl ligandları ilave edilerek tek oksijenle koordine olmuş dipodal kompleksleri ve [Fe(salen/saloph)]2O, [Cr(salen/saloph)]2O, [Mn(salen/saloph)]2O ligandlarıyla çift oksijenle koordine olmuş dipodal komplekslerinin sentezi gerçekleştirildi.Sonuç olarak, üç farklı ligand ve bu ligandların Fe(III), Cr(III), Mn(III) kompleksleri izole edilerek, elementel analizleri, FT-IR, 1H-NMR, manyetik süsseptibilite ve TGA/DTA spektrumları alınarak yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, cyanuric chloride was used as a starting material. Cyanuric chloride, 2,4-dichloro-6-methoxy-1,3,5-triazine was synthesized which given in the literature with methods making use of a single chlorine NaHCO3 and methanol environment by converting the end of the methoxy. Then 2,4-bis(4-formylphenoxy)-6-methoxy-1,3,5-triazine (DIPOD) was obtained from the reaction with 4-hydroxybenzaldehyde in the presence of sodium carbonate of benzene. The amines used in the synthesis of dipodal Schiff?s bases are 4-aminophenol, 4-aminobenzoic acid, 5-aminoisophithalic acid. Dissolved in ethanol, 2,4-di(4-hydroxyphenylimino-4'-formylphenoxy)-6-methoxy-1,3,5-triazine by the addition of dissolved in ethanol [Fe(salen/saloph)]Cl, [Cr(salen/saloph)]Cl, [Mn(salen/saloph)]Cl ligands were obtained by adding a single oxygen-coordinated complexes of dipodal. In addition to this, 2,4-di(4-carboxyphenylimino-4'formylphenoxy)-6-methoxy-1,3,5-triazine and 2,4-di(2,5-dicarboxyphenylimino-4'formylphenoxy)-6-methoxy-1,3,5-triazine of ligands, dissolved in ethanol [Fe(salen/salop)]Cl, [Cr(salen/salop)]Cl, [Mn(salen/salop)]Cl ligands were obtained by adding a single oxygen-coordinated complexes of dipodal and [Fe(salen/saloph)]2O, [Cr(salen/saloph)]2O, [Mn(salen/saloph)]2O synthesis of double-oxygen-coordinated complexes were dipodal.In conclusion, three different ligands and this ligands of Fe(III), Cr(III), Mn(III) complexes were isolated and their structures were characterized by FT-IR and 1H NMR spectra, elementary analysis, magnetic susceptibility and TGA/DTA spectra.