Heterosiklik fonksiyonel gruplar bulunduran s-triazin bileşiklerinin ve bazı geçiş metali komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of s-triazine compounds with heterocyclic functional groups and some transition metal complexes
- Tez No: 826781
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, başlangıç maddeleri olarak 6-aminopenisilanikasit (6-APA) ve teofilin-7-asetikasit kullanılmıştır. 6-APA, TRIPOD ile reaksiyona sokuldu ve s-triazin merkezli hedef bileşik elde edildi. Bu hedef bileşik [{Cr/Fe(Salen/Saloph)}2O] başlangıç kompleksleri ile metanol ortamında etkileştirilerek [Cr/Fe(Salen/Saloph)] şapkalı kompleksleri elde edilmiştir. Teofilin-7-asetikasit ile tiyonil klorür reaksiyona sokuldu ve maddenin asit ucu klorlandı. Oluşan ürün (2-(1,3-dimetil-2,6-diokso-2,3-dihidro-1H-pürin-7(6H)-il)asetil klorür) TF-Cl olarak kodlandı. TF-Cl o-fenilendiamin ve p-fenilendiamin ile ayrı ayrı AlCl3 katalizörlüğünde, -10℃'de diklorometan ortamında 24 saat süre ile reaksiyona sokuldu. Bu reaksiyonlar sonucunda TFOPDA ve TFPPDA olarak kodladığımız“N-(2-aminofenil)-2-(1,3-dimetil-2,6-diokso-2,3-dihidro-1H-pürin-7(6H)-il)asetamit”ve“N-(4-aminofenil)-2-(1,3-dimetil-2,6-diokso-2,3-dihidro-1H-pürin-7(6H)-il)asetamit”isimli ürünler elde edildi. TFOPDA ve TFPPDA etanol ortamında ayrı ayrı TRIPOD ile reaksiyona sokuldu. Reaksiyonlar sonucunda s-triazin merkezli tripodal bileşikler“N,N',N''-(((1E,1'E,1''E)-((((1,3,5-triazin-2,4,6-triil)tris(oksi))tris(benzen-4,1-diil))tris(metaniliden))tris(azaniliden))tris(benzen-2,1-diil))tris(2-(1,3-dimetil-2,6-di okso-2,3-dihidro-1H-pürin-7(6H)-il)asetamit)”ve“N,N',N''-(((1Z,1'Z,1''Z)-((((1,3,5-triazin-2,4,6-triil)tris(oksi))tris(benzen-4,1-diil))tris(metaniliden))tris(azaniliden))tris(benzen-4,1-diil))tris(2-(1,3-dimetil-2,6-diokso-2,3-dihidro-1H-pürin-7(6H)-il)asetamit)”elde edildi. Elde edilen ürünler sırasıyla ((TFOPDA)3TRP) ve ((TFPPDA)3TRP) olarak kodlandı. ((TFOPDA)3TRP) ve ((TFPPDA)3TRP) bazı geçiş metali tuzlarıyla (MnCl2.nH2O, CoCl2.6H2O, NiCl2.6H2O ve CuCl2.4H2O) reaksiyonlarından tripodal geçiş metali kompleksleri elde edildi. Elde edilen tüm ligandların yapıları 1H NMR, FT-IR, elemental analiz yöntemleriyle aydınlatıldı. Komplekslerin yapıları ise FT-IR, manyetik süsseptibilite, ICP-AES ve TGA yöntemleri kullanılarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
6-Aminopenicillanic acid (6-APA) and theophylline-7-acetic acid were used as starting materials. 6-APA was reacted with TRIPOD to obtain a s-triazine-based target compound. [Cr/Fe(Salen/Saloph)] capped complexes were obtained by reacting this target compound with [{Cr/Fe(Salen/Saloph)}2O] starting complexes in methanol medium. Theophylline-7-acetic acid and thionyl chloride were reacted and the acid end of the substance was chlorinated. The resulting product (2-(1,3-dimethyl-2,6-dioxo-2,3-dihydro-1H-purin-7(6H)-yl)acetyl chloride) was coded as TF-Cl. TF-Cl was reacted with o-phenylenediamine and p-phenylenediamine separately under AlCl3 catalysis, in a dichloromethane environment at -10°C for 24 hours. As a result of these reactions, the products named“N-(2-aminophenyl)-2-(1,3-dimethyl-2,6-dioxo-2,3-dihydro-1H-purine-7(6H)-yl)acetamide”and“ N-(4-aminophenyl)-2-(1,3-dimethyl-2,6-dioxo-2,3-dihydro-1H-purine-7(6H)-yl)acetamide) which we code as TFOPDA and TFPPDA, respectively were obtained. TFOPDA and TFPPDA were reacted separately with TRIPOD in ethanol medium. As a result of the reactions, s-triazine centered tripodal compounds ”N,N',N''-(((1E,1'E,1''E)-((((1,3,5-triazine-2,4,6-triyl)tris(oxy))tris(benzene-4,1-diyl))tris(methaanilidene))tris(azanilidene))tris(benzene-2, 1-diyl))tris(2-(1,3-dimethyl-2,6-dioxo-2,3-dihydro-1H-purine-7(6H)-yl)acetamide)“ and ”N,N',N''-(((1Z,1'Z,1''Z)-((((1,3,5-triazine-2,4,6-triyl)tris(oxy))tris(benzene-4,1-diyl))tris(methanilidene))tris(azanilidene))tris(benzene-4,1-diyl))tris(2-(1,3-dimethyl-2,6-dioxo-2,3-dihidro-1H-purine-7(6H)-yl)acetamide)" was obtained. The resulting products were coded as ((TFOPDA)3TRP) and ((TFPPDA)3TRP), respectively. Tripodal transition metal complexes were obtained from the reactions of ((TFOPDA)3TRP) and ((TFPPDA)3TRP) with some transition metal salts (MnCl2.nH2O, CoCl2.6H2O, NiCl2.6H2O and CuCl2.4H2O). The structures of all ligands obtained were characterized by using 1H NMR, FT-IR, elemental analysis methods. The structures of the complexes were characterized by using FT-IR, magnetic susceptibility, ICP-AES and TGA methods.