Ürdün ulusal elektrik şebekesinin güç kalitesi açısından incelemesi
Evaluation of Jordanian national electricity grid
  1. Tez No: 302544
  2. Yazar: AHMAD SAMARREH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde enerji, dünyada araştırılan konuların başında gelmektedir. Ülkeler yeni enerji kaynaklarının ortaya çıkarılmasının yanında mevcut enerji kaynaklarının da verimli bir şekilde kullanılabilmesi yönünde çalışmalarını arttırmaktadırlar.Ürdün, bu çalışmaların hız kazandığı ülkelerin başında gelmektedir. Son yıllarda, Ürdün'de bu alanla ilgili oldukça ciddi yatırımlar yapılmıştır. Bununla ilgili olarak yeni kanunlar yürürlüğe konmuş ve kurumsal bir yapı oluşturulmaya çalışılmıştır.Bu çalışmalar bir bütün olarak mevcut enerjinin kalitesini arttırmanın yanında elektirk enerjisinin kullanıcıya en ekonomik ve en verimli şekilde ulaştırılması amacıyla yürütülmektedir.Elektrik enerjisi; üretildiği santrallerden, tüketildiği yere ulaşıncaya kadar çeşitli kayıpların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Elektrik enerjisi, santralden en küçük alıcıya kadar dağıtımında bir çok kayıp meydana gelmektedir.Bu kayıpların sebeplerinden biri reaktif güçtür.Reaktif güç işe yaramayan fakat kaynaktan çekilen kör güçtür.Reaktif gücün kompanzasyon ile verimli kullanılması sağlanarak kayıplar azaltılır ve şebekenin güç kalitesi arttırılabilir. Bunun yanında istenen üç gerilimi ve en ideal güç faktörünü elde edebilmek için de güç kalitesini arttırıcı çeşitli sistemler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Güç parametreleri arasında güç kalitesini bozan sebeplerin başında harmonikler gelmektedir. Harmonikler de, geliştirilmekte olan çeşitli sistemlerle filtrelenmekte ve bu şekilde ideal düzeyde bir güç kullanımı sağlanmaya çalışılmaktadır.Bu çalışmada öncelikli olarak güç kalitesi, harmonikler, kompanzasyon ve güç faktörünün düzeltilmesi gibi enerji kalitesi başlığı altında toplayabilecek konular hakkında genel bilgiler verilmiştir. Sonrasında da Ürdün Elektrik Ulusal şebekesinin kuruluşundan günümüze kadarki gelişim seyri anlatılmıştır. Son bölümde ise Ürdün Elektrik Ulusal Şebekesini güç kalitesi açısından analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the energy becomes among the important studied topics in the world. Countries work towards increasing the use of available energy in efficient way as well as the new discoverd sources of energy.Jordan is one of the countries in which these studies have gained significant speed.In recent years, very serious investments have been made in Jordan belongs to this field and many laws put in place, and corporate structure were tried to be created.As a whole these studies are carried out to increase the quality of the available energy in a manner to reach to the user in the most economical and most efficient way.İn Electrical energy concept, electricity power produced by plants until it reaches to the consumer it faces inevitable variety of power lossesOne of these power losses reasons is reactive power ,This reactive power is null power for loads but it must be consumed from the source power ,by making Compansation for reactive power we increase the use of this power in efficient way ,reduce the losses in the Electrical grid and increase the power quality of the Electrical grid.in addition to achieve desired voltage and to get ideal power factor, studies have carried out on various systems in order to improve power quality .Inside power quality parameters Harmonics rise to have the biggest disruptive impact on Power factor in harmonics, various systems of filtering have been developed, which is in this way ideal level of power usage tried to be providedWe as a priority in this thesis under such heading like power quality, harmonics, compensation and power factor correction ,we collect general information concerning to the given topics , Later on we mention the development of the national network's in Jordan from the establishment until the present day.In the last chapter and in terms of power quality, evaluating of national grid in Jordan was done, the results of our investigation and the recommendations was presented.