Kaplamasız yolların geotekstil ile tasarımında analitik çözümle basitleştirilmiş yaklaşımların karşılaştırılması ve geotekstillerde enerji emilim potansiyelinin önemi
Comparision of analytical solutions and simplified approaches in unpaved road design with geotextiles and the importance of energy absorption potential
  1. Tez No: 302545
  2. Yazar: HASAN AŞKIN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. CEM AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnşaat mühendisliği uygulamalarında geosentetik malzemelerin kullanımı, son yıllarda teknolojinin ve ürün çeşitlerinin gelişimi doğrultusunda hızla artmaktadır. Buna paralel olarak pek çok uygulama projesinde geosentetik ürünlerden biri olan geotekstillerden yararlanıldığı görülmektedir.Geotekstiller, yerine getirdikleri ayırma, stabilizasyon, güçlendirme, filtrasyon, drenaj ve koruma fonksiyonları ile her geçen gün farklı alanlarda kullanılmaya başlanmışlardır. Karayollarında özellikle taşıma gücü düşük zeminlerde geotekstil serilmesiyle yol katmanlarının kalınlıklarını düşürmek mümkün olabilmekte, yapım maliyetlerinin önemli ölçüde azalmasıyla ekonomi sağlanmaktadır. Ayrıca geotekstil ile tasarlanan yolların yapım hızı ve taşıma gücü kapasitesi artmaktadır.Bu çalışmada, ilk olarak geotekstillerin genel kullanım amaçları incelenmiş ve fiziksel, mekanik, hidrolik, dayanıklılık ile bozulma özellikleri ele alınmıştır.Kaplamasız yolların yüzeylerinde meydana gelen bozulmaların nedenleri incelendikten sonra geotekstil ile tasarım yapılması durumunda ortaya çıkan faydalar ele alınmıştır.Kaplamasız yolların geotekstil ile tasarımında analitik metod ile pratikte kullanılan yaklaşımların sıralanmıştır. Geotekstil üreticisi bir firmanın yol tasarımına yardımcı olarak geliştirilen bilgisayar programı yardımıyla geotekstilli ve geotekstilsiz tasarım için bulunan değerler, analitik ve basitleştirilmiş çözümlerle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Ayrıca geotekstillerin enerji emilim potansiyelleri hakkında da detaylı bilgi verilmiş olup bu özelliklerinin uygulamalar esnasındaki önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geosynthetics are increasingly being used in civil engineering applications as the technology develops and the variety of available materials expands. In parallel with this popularity, geotextiles, which are also geosynthetic products, are being utilized in many practical applications.Today, geotextiles are used for increasingly varying purposes because of their separation, reinforcement, filtration, drainage and protection properties. Geotextiles can reduce the thickness of sub-grade materials of roads, especially if they are constructed on soils with low bearing capacity, which leads to significant cost savings. Furthermore, geotextiles increase the speed of construction and the bearing capacity of roads.In this study, general application areas of geotextiles are firstly examined. Then their physical, mechanical, hydraulic, strength and deformation properties are evaluated.The causes of deformations on the surface of unpaved roads are examined followed by a discussion of the benefits of using geotextiles in road design.The analytical solution and the approaches used in practice are listed for the design of unpaved roads. The cases of unpaved roads with and without geotextiles are examined and compared through both analytical and simplified approaches, latter with the aid of software developed by a geotextile producer for designing roads.In a addition, the potential of geotextiles for absorbing energy is explained in detail. Its importance for practical applications is emphasized.